XXI wiek to postęp, coraz lepiej rozwinięta technologia, lepszy dostęp do nowinek. Niestety coraz częściej to także więcej zagrożeń. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na każdego i jak sobie z nimi radzić? Czytaj dalej a poznasz odpowiedzi na te pytania!
Cyberprzemoc – niebezpieczeństwo czające się w sieci
Cybernękanie lub cyberprzemoc, w przeciwieństwie do zastraszania tradycyjnego, nie wymaga kontaktu twarzą w twarz i nie ogranicza się do garstki świadków na raz. Cybernękanie może mieć miejsce w dowolnym miejscu i czasie, a metody stosowane do cybernękania mogą obejmować wysyłanie wiadomości zawierających groźby lub drwiny za pośrednictwem poczty elektronicznej, SMS-ów, mediów społecznościowych lub komunikatorów internetowych. Jest to także seksting, czyli wysyłanie nieprzyzwoitych zdjęć i wiadomości bez zgody rozmówcy, publikowanie pornograficznych treści, a nawet kradzież tożsamości online w celu poniżenia. Najczęściej ofiarami cyberprzemocy stają się dzieci i młodzież.
Co zrobić jeśli Ty lub Twoje dziecko staniecie się ofiarą cyberprzemocy? Przede wszystkim należy się starać… nie odpowiadać. W większości przypadków agresorowi chodzi o to, abyśmy wdali się w dyskusję (co tylko zresztą pogarsza sytuację), więc ignorowanie go często sprawia, że znudzony sam odpuszcza. Jeśli jednak sprawa jest poważniejsza, pomogą:
- zapisywanie wszelkich wiadomości, sms-ów, komentarzy online (wraz z datą) – może to być niezwykle pomocne podczas zgłaszania problemu na policji,
- blokowanie i sprawdzanie profili — sieci społecznościowe mają różne sposoby radzenia sobie z prześladowcami, na przykład na Facebooku można usuwać tagi i blokować osoby wysyłające nieprzyjemne wiadomości,
- zmiana numeru telefonu — skuteczne rozwiazanie jeśli nękanie ma miejsce tylko przez telefon,
- zgłoszenie odpowiednim instytucjom — jeśli osoba nękająca Twoje dziecko uczęszcza do tej samej szkoły, zgłoś to nauczycielom; jeśli jest to Twój współpracownik – powiadom pracodawcę. Gdy ktoś grozi Tobie lub Twojemu dziecku, wysyła obraźliwe treści lub dopuścił się kradzieży, nie zwlekaj! Zgłoś sprawę na policji!
Włamania i wandalizm
Co prawda akty wandalizmu i włamania nie pojawiły się wczoraj, ale coraz większa pewność siebie (a nawet bezczelność) włamywaczy połączona z nieodpowiednimi zabezpieczeniami sprawia, że są one coraz częstsze.
Jako wandalizm definiujemy celowe, złośliwe lub umyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Może to obejmować zachowania takie jak wybijanie okien, przecinanie opon, malowanie graffiti na ścianie. Aby uzyskać wyrok skazujący, należy udowodnić, że oskarżeni umyślnie uszkodzili albo zniszczyli mienie, które do nich nie należało, lub mieli taki zamiar.
Chociaż nie można całkowicie zabezpieczyć swojej firmy przed każdą potencjalną kradzieżą i włamaniem, możesz podjąć kroki w celu ochrony swoich aktywów i zminimalizowania szkód w przypadku wystąpienia incydentu. Instalacja systemu alarmowego, montaż kamer czy zatrudnienie profesjonalistów, dla których ochrona osób i mienia to chleb powszedni, będą doskonałym pomysłem.
Dokładne informacje jak wygląda ochrona mienia oraz na czym polega ochrona osób uzyskasz m.in na stronie https://magnumochrona.pl/na-czym-polega-ochrona-osob-i-mienia/, gdzie wszelkie Twoje wątpliwości rozwieją profesjonaliści.
Stalking i groźby karalne
Stalking, groźby i irytujące/napastliwe rozmowy telefoniczne należą do najbardziej zastraszających i obciążających przestępstw. Stalkerzy niszczą poczucie bezpieczeństwa swoich ofiar i powodują, że te żyją w ciągłym stanie niepokoju i strachu. Istnieje wiele różnych zachowań, które można nazwać prześladowaniem, ale wszystkie mają dwie wspólne cechy: dotyczą działań, których ofiara nie chce, i wywołują jej strach.
Celem stalkera może być każdy. Stalkerzy to często byli małżonkowie lub partnerzy. Stalker może zaatakować osobę publiczną lub celebrytę, ale również dziecko, przypadkowego znajomego lub zupełnie nieznajomego.
Chociaż stalking może być początkowo nieszkodliwy, szybko może zmienić się w zagrożenie życia, dlatego wszelkie incydenty należy zgłaszać na policję — przydatne w tej sytuacji będzie również prowadzenie rejestru spotkań, rozmów oraz wszelkich prób kontaktów ze strony prześladowcy.