Dobrze dobrany zlewozmywak kuchenny

Oferta zlewozmywaków jest tak szeroka, że często zastanawiamy się nad tym, który zlew kuchenny wybrać, który najlepiej będzie pasować do wystroju naszej kuchni. Czasem warto jednak odstawić na dalszy plan wygląd, przyglądając się innym parametrom, które zadecydują o wyborze takiego, a nie innego zlewozmywaka. 

Dobranie zlewu kuchennego do szafki

Producenci kuchennych zlewozmywaków produkują je najczęściej w taki sposób, aby odpowiadały wymiarom najpopularniejszych szafek kuchennych. Do takich wymiarów należą: 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm. Przy doborze zlewozmywaka należy wziąć pod uwagę także dodatki, jakie chcemy przy nim zamontować. Może się bowiem okazać, że chcąc zainstalować w zlewie dozownik na płyn do mycia naczyń, wymiar zlewu kuchennego przekroczy wymiary szafki, przez co jego montaż może wiązać się z koniecznością docięcia szafki pod zlew kuchenny, a co za tym idzie – dodatkowymi kosztami. Może się wydarzyć też tak, że będzie trzeba zmienić cały zlewozmywak, ponieważ nie będzie można wyciąć szafki w taki sposób, by pasowała do wybranego zlewu.

Montaż zlewozmywaka – czego unikać?

Bardzo ważne w planowaniu kuchni i zakupie wyposażenia do niej jest przygotowanie odpowiedniego projektu kuchni, gdzie wszystko będzie się wzajemnie uzupełniać, nie będąc przeszkodą w codziennych czynnościach w kuchni. Warto więc wiedzieć, gdzie nie należy montować zlewu kuchennego. 

  1. Bezpośrednio przy płycie grzewczej – należy unikać bardzo popularnego montażu przy płycie grzewczej. Rozpryskiwanie się brudnej wody, płynu do naczyń, które wpadają do przygotowywanych dań z pewnością nie poprawi ich smaku, ani estetyki. 
  2. Bezpośrednie sąsiedztwo lodówki lub ściany bocznej – zarówno lodówka, jak i ściana będą mocno ograniczały swobodę ruchów przy pracy. Zlewozmywak do kuchni musi być zamontowany w takim miejscu, by zmywanie naczyń mogło odbywać się swobodnie. 
  3. Pod niską szafką wiszącą nad zlewozmywakiem – podobnie jak w przypadku lodówki i ściany – umiejscowienie zlewu kuchennego pod taką szafką ograniczy swobodę ruchów, utrudni wkładanie oraz wyjmowanie naczyń ze zlewu.
  4. Tuż przy oknie – jest to jeden z montaży, który zyskuje na popularności. Nie jest on najwygodniejszy, jeśli jest nieprzemyślany, tj. nie ma odpowiednio dobranej baterii kuchennej. Dobre zlewozmywaki kuchenne montowane pod oknem powinny być wyposażone w składaną wylewkę baterii kuchennej, dzięki czemu nie będzie ona wadziła przy otwieraniu okna. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż zlewu kuchennego z tradycyjną baterią kuchenną, musimy liczyć się z problemami lub wręcz brakiem możliwości otworzenia okna w kuchni. Przy montażu zlewozmywaka przy oknie trzeba także zrezygnować z popularnych suszarek montowanych nad zlewem.

Zlewozmywak kuchenny przy oknie

Zlewozmywakowe kolory

Producenci zlewozmywaków nie ograniczają się co do ich kolorów. Oczywiście wciąż najpopularniejsze są te stalowe, pasujące niemal do każdego wnętrza. Coraz częściej jednak wybierane są zlewozmywaki w różnorodnych kolorach, przez biel i czerń, kończąc na różowym złocie. Ważne jest, by przy wyborze koloru zlewozmywaka kuchennego nie kierować się tym, co widzimy na półce w sklepie lub co gorsza, na ekranie telefonu czy komputera. Czemu? Oświetlenie w sklepie odbiega od tego, które znajduje się w kuchni, a ekrany elektroniki potrafią przekłamywać kolory. Najlepiej jest wziąć próbnik koloru od producenta i zabrać go do domu, gdzie przetestujemy dany kolor w docelowym środowisku i warunkach oświetleniowych, jakie tam panują. W ten sposób otrzymamy najlepszy obraz tego, jak faktycznie będzie wyglądać wybrany zlewozmywak

Wybór zlewozmywaka kuchennego wcale nie jest tak prosty, jakby wydawało się na pierwszy rzut oka. Istnieje bardzo wiele czynników, które należy przemyśleć, nim zdecyduje się na konkretny model zlewu kuchennego. W sklepie Comitor znajduje się szeroki wybór jakościowych zlewozmywaków kuchennych niemieckiej marki Blanco https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/ , która oferuje dożywotnią gwarancje na swoje zlewozmywaki.

Comments

  1. Niestety moja kuchnia nie należy do największych, a mój zlew jest przy oknie i faktycznie utrapienie z otwieraniem tego okna. Składana wylewka – warto sprawdzić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *