Inwestycje w nieruchomości stały się powszechne. Polacy chętnie kupują mieszkania pod wynajem, bo uważają, że to się opłaca. Rzeczywiście tak jest, ale nie zawsze. Jeśli mieszkanie będzie słabo skomunikowane z centrum miasta albo zlokalizowane z dala od punktów usługowych, może się okazać, że wcale nie tak łatwo znaleźć najemców. Na co warto zwrócić uwagę, gdy szuka się nieruchomości pod wynajem?
Nowe mieszkania w stanie deweloperskim przez cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem. Kupują je zarówno osoby, które szukają miejsca dla siebie, jak i te, które chciałyby nabyć nieruchomość pod wynajem. W obu przypadkach w trakcie poszukiwań kierują się podobnymi kryteriami, ale nie identycznymi.
Co ma znaczenie wtedy, gdy chce się znaleźć mieszkanie pod wynajem?
Dobra lokalizacja, czyli jaka?
Wspomniana już lokalizacja. Najczęściej mówi się, że powinna być dobra. Pod tym hasłem kryje się tak naprawdę cała masa kryteriów. W zależności od tego, komu planuje się wynajmować mieszkanie – studentom czy pracującym parom z dziećmi lub bez – warto zwrócić uwagę na bliskość uczelni albo dzielnicy biurowej, szkół, przedszkoli i żłobków.
Najlepiej, żeby w niedalekiej odległości od bloku znajdowały się przystanki komunikacji miejskiej i trasy prowadzące do centrum miasta. Dodatkowym bonusem będą ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne i place zabaw.
Większości najemców zależy również na sklepach, piekarniach, aptekach, bankomatach i restauracjach w okolicy. Na dopiero powstających osiedlach, początkowo będzie ich niewiele, ale można ocenić, czy i ile lokali usługowych zaplanował deweloper.
Jaki układ mieszkania będzie optymalny?
Sprzedaż nowych mieszkań ma to do siebie, że zazwyczaj nie da się do nich wejść i zobaczyć, ile przestrzeni jest w poszczególnych pomieszczeniach. Przy nieruchomościach z rynku pierwotnego musi wystarczyć rzut. Co się nie sprawdza w mieszkaniach pod wynajem? Na pewno pokoje przechodnie. Lepiej kupić mniejszy metraż, ale z zamykanymi pomieszczeniami.
Jeśli lokatorami mają być studenci, dobrze, żeby w nieruchomości znalazła się osobna kuchni i dwa lub więcej pokoi. Jeżeli zaś będzie przeznaczone dla par, może składać się z pokoju z aneksem kuchennym i osobnej sypialni albo dwóch.
Wybór odpowiedniego układu nie powinien być problemem, ponieważ nowe apartamentowce buduje się z myślą o maksymalnej funkcjonalności lokali. Mieszkania z wygodnym rozkładem ma swojej ofercie m.in. Matbet, developer ze Słupska (https://matbet.com.pl).
Mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz?
Nowe mieszkania na sprzedaż można kupić w standardzie deweloperskim albo z wykończeniem pod klucz. W przypadku nieruchomości pod wynajem druga opcja jest kusząca, bo nie trzeba się martwić o ekipy ani nadzorować prac, a koszty i termin oddania zna się od razu. Wystarczy tylko wybrać materiały.
Czy to rozwiązanie ma jakiś minus? Tak, przeważnie będzie droższe niż samodzielne wykończenie. Tutaj należy jednak pamiętać, że mieszkanie zostanie wynajęte szybciej niż wtedy, gdy właściciel podejmie się szukania wykonawców na własną rękę. Warto zatem przeliczyć, czy mimo wszystko wykończenie pod klucz nie jest bardziej opłacalne.
Czy elementy dodatkowe mają znaczenie?
Przy szukaniu nieruchomości na wynajem istotne będą również elementy dodatkowe – balkon, taras lub ogródek, parking, komórka lokatorska itp. Większość potencjalnych najemców stawia na mieszkanie z garażem, bo nie chce codziennie szukać miejsca, w którym da się bezpiecznie zostawić samochód.
Co do balkonów i tarasów, te zawsze są dodatkowym atutem. Nawet jeśli nie mają dużego metrażu. Inaczej jest z ogródkami – niektórzy zdecydowanie ich unikają, ponieważ wolą nie przejmować się np. koszeniem trawy.