Zawsze, kiedy przechodzimy obok sklepu zoologicznego, albo odwiedzamy go, by na przykład zakupić karmę dla psa, naszą uwagę przykuwają piękne, kolorowe akwaria wypełnione mnóstwem różnorodnych rybek. Małe krajobrazy z ozdobami w stylu latarni morskich, wraków statków pirackich i tym podobnych, pobudzają wyobraźnię, a oglądanie ich sprawia niesamowitą przyjemność. Ale mało kto, niebędący akwarystą, wie, że jest dziedzina akwarystyki, która skupia się głównie na tym jak zaaranżować akwarium i tworzenie takich małych krajobrazów doprowadziła do poziomu sztuki.

Jak najlepiej udekorować akwarium

Aquascaping, bo o nim właśnie mowa, to swego rodzaju rękodzieło artystyczne. Nie jest to zwykłe poprawne urządzenie wnętrza akwarium, mające na celu prawidłowe funkcjonowanie i stworzenie bezpiecznego ekosystemu dla naszych rybek. Tym zajmują się akwarystyka słodkowodna i akwarystyka morska. Aquascaping to w zasadzie ogrodnictwo ozdobne, ale w dużo mniejszej skali. Kluczowymi elementami tego procesu są: niezwykła dbałość o detale, precyzja i skupienie na estetyce. Prekursorem tej sztuki był japoński akwarysta, fotograf i projektant, Takashi Amano. To właśnie on wypromował taki sposób aranżacji wystroju akwarium, aby imitowało prawdziwe krajobrazy występujące w przyrodzie. Jego twórczość w tej dziedzinie, była tak znacząca, że jeden z gatunków krewetek słodkowodnych nazywa się krewetką Amano, która zresztą do dziś jest bardzo popularna w akwarystyce. Najważniejszą cechą aquascapingu, jest to, że używa się w tym celu wyłącznie naturalnych materiałów – odpowiednich gatunków roślin akwarystycznych oraz martwych elementów natury, czyli korzeni i kamieni.

Akwarium w domu
Podstawowym elementem tworzenia mikroskopijnych krajobrazów jest hardscape. Polega to na tym, że na początku, tworzymy swego rodzaju „szkielet” naszego wystroju ze sztywno osadzonych elementów, czyli wyżej wspomnianych różnego rodzaju kamieni i korzeni. Najczęściej wykorzystuje się do tego tak zwane „piaskownice”, czyli pojemniki wypełnione piaskiem, gdzie najpierw na sucho montujemy powyższe materiały i utrwalamy ich pozycję przy pomocy odpowiednich do tego zadania klejów, żyłek, opasek zaciskowych itp. W trakcie wstępnego projektowania takiego krajobrazu często używa się zdjęć, aby spojrzeć na całość dotychczasowej pracy, ocenić jej wady i braki i jak najcelniej zrealizować swoje pomysły na akwarium.
Oczywiście, zanim w ogóle zaczniemy stawiać pierwsze kroki w kształtowaniu minibiotopów, możemy (a w zasadzie powinniśmy) poświęcić trochę czasu, na przyswojenie wiedzy teoretycznej w tej kwestii. Wszelkiego rodzaju poradników, tutoriali czy przewodników, które pomogą nam wdrożyć się w tę dziedzinę rękodzieła, jest w sieci ogromna ilość. Pozwoli nam to skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych, aby poznać podstawowe zagadnienia, związane na przykład z używaniem właściwych roślin czy technik aquascapingowych. Na początku naszej drogi, po to, żeby w ogóle wiedzieć jak i od czego zacząć, a potem na każdym kroku, aby udoskonalać swoje umiejętności i szukać inspiracji oraz pomysłów na to jak ładnie ozdobić akwarium.
Kiedy już nasz dopracujemy nasz hardscape do momentu, aż jesteśmy z niego całkowicie zadowoleni, możemy przystąpić do umieszczenia go w akwarium. Następnym krokiem jest zasypanie dna naszego szkieletu. Używane w tym celu są różne rodzaje piasku czy podłoża (często są to podłoża aktywne, czyli takie, których specjalnie dostosowany skład wpływa na warunki w akwarium).

Aquascaping, akwarystyka naturalna

Akwarystyka naturalna

Kolejnym krokiem jest dobranie i umieszczenie w naszym krajobrazie roślin. W aquascapingu używa się tylko odpowiednio wybranych gatunków. Ma to na celu jak najdłuższe zapewnienie czystości i przejrzystości wody w akwarium. W końcu ciężko podziwiać wystrój i artystyczną aranżację, kiedy woda jest mętna i pełna pływających w niej drobinek zanieczyszczeń. Z tego powodu eliminuje się na przykład obecność glonów. I tu dochodzimy do chyba najbardziej szokującego dla wielu osób elementu aquascapingu. Otóż część osób zajmująca się nim, uważa, że w akwarium stworzonym zgodnie z zasadami tej sztuki, nie ma miejsca na…ryby. Dlaczego? Aquascaping (określany też jako akwarystyka naturalna), jak powiedzieliśmy wyżej, opiera się na przenoszeniu rzeczywistych krajobrazów do mikroskopijnej skali, aby zmieścić je właśnie w akwarium. Zdaniem części aquascaperów (czyli specjalistów w tej dziedzinie) ryby nie pasują do tychże krajobrazów. Jednym z bardzo często stosowanych stylów jest odtwarzanie scenerii górskich. Jakże więc do takiej scenerii mogłyby pasować rybki „pasące” się na zboczu mini góry? Ale my, zakładając, że nie planujemy brać udziału w konkursach akwarystycznych na światowym szczeblu, nie musimy przejmować się takimi szczegółami. Niemniej jednak rybki są tak naprawdę wyłącznie dodatkiem do prawdziwego aquascapingowego dzieła. Jeśli już decydujemy się na ich obecność, wybiera się rybki mini- i mikroławicowe. Generują one dużo mniej zanieczyszczeń w porównaniu z innymi gatunkami ryb, a ilość pożywienia wsypywanego dla nich do akwarium jest bardzo niewielka.
Istotne też w stworzeniu iluzji minikrajobrazu, jest odpowiednie użycie światła. Odpowiednie lampki umieszczane za tylną ścianą akwarium pozwolą osiągnąć efekt pozornej głębi i dadzą wrażenie, że nasz „widoczek” nie kończy się tak gwałtownie. Do uzyskania jeszcze lepszego efektu, czasem używane są specjalne tła, imitujące konkretne środowisko.

Profesjonalny sklep akwarystyczny Trzmiel

Aquascaping – jak zacząć

Ale – kiedy już zdecydujemy się na to, że aquascaping jest czymś, czego chcemy spróbować i nabędziemy potrzebną wiedzę teoretyczną – pojawia się pytanie jak zacząć praktyczną część tego przedsięwzięcia. Czyli mówiąc wprost – gdzie to wszystko kupić? I tu z pomocą przychodzi nam profesjonalny sklep akwarystyczny Trzmiel. Na ich stronie internetowej znajdziesz wszystko, aby rozpocząć tę przygodę: https://trzmiel.com.pl/.

Bez względu na to czy chcesz zająć się właśnie aquascapingiem, czy chcesz mieć własne akwarium słodkowodne, albo mieć mini ocean w domu i wybierzesz akwarium morskie – ogromny wybór towarów w ich sklepie umożliwi ci to wszystko. Akwaria, grzałki, pompy, dekoracje, rośliny, szafki na akwaria, tła, akcesoria, oświetlenie, skały, korzenie – to wszystko i wiele, wiele innych, niezbędnych rzeczy, których wymaga przygotowanie akwarium, znajdziesz właśnie tam.  Pomogą ci nawet jeśli zapragniesz mieć własne oczko wodne.
Sklep akwarystyczny Trzmiel to wspaniałe miejsce, które zapewni potrzebne materiały i doradzi w każdej kwestii związanej z założeniem i dbaniem o własne akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *