Granie w gry komputerowe ma wiele zalet

Przez większość swojej ponad 60-cio letniej historii, gry komputerowe były uznawane za rozrywkę wyłącznie dla maniaków komputerów. Ale od kilkunastu lat ten pogląd się zmienia. Gry video wchodzą do mainstreamu rozrywki. Branża gier jest warta aktualnie więcej niż muzyczna i filmowa razem wzięte. Jest również tak rozbudowana, że każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie. Zatem – dlaczego warto grać w gry komputerowe? Oto 6 najważniejszych powodów!

Rozwijanie umiejętności

Granie w gry komputerowe daje szereg korzyści dla naszego mózgu. Grając w gry logiczne rozwijamy pamięć i umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów i spostrzegawczość. Gry przygodowe/strzelanki/zręcznościowe pozwalają nam ćwiczyć koordynację oko-ręka, poprawiają nasz refleks czy czas podejmowania decyzji. Przy grach rpg rozwijamy wyobraźnię, uczymy się, jak nasze decyzje wpływają na innych, czy nawet poznajemy wagę empatii i chęci niesienia pomocy innym.

Gry komputerowe i relaks

Kolejna z ogromnych zalet gier komputerowych. Po męczącym dniu w pracy, zestresowani, możemy przyjść do domu i odpocząć grając w gry. Dzięki temu możemy oderwać się od zmartwień, przestać na chwilę myśleć o dręczących nas problemach dnia codziennego i zrelaksować się robiąc coś przyjemnego, na przykład zostać kierowcą rajdowym lub bohaterem ratującym potrzebujących.

Znajdowanie nowych zainteresowań

Mnogość tematów poruszanych przez gry komputerowe pozwala rozwinąć swoje horyzonty, doświadczyć przeżyć inaczej dla nas niedostępnych. Jest to kolejna, płynąca z grania w gry komputerowe, korzyść. Możemy sprawdzić, jak to jest być pilotem myśliwca, kierowcą ciężarówki transportującym ważne przesyłki, czy nawet chirurgiem ratującym ludzkie życie. Wiadomo – gry tego typu oparte są na pewnej umowności i nie odzwierciedlają w 100% prawdziwych elementów tych zawodów. Niemniej jednak dają nam możliwość „posmakowania” ich i – kto wie – może popchną nas w kierunku jakiegoś innego zawodu?

Gry komputerowe zbliżają ludzi

Korzyści dla rodziny

Wiele gier komputerowych dla dzieci daje możliwości grania w większym gronie osób. Rodzeństwo może bawić się razem, zacieśniając wspólne relacje. Rodzice mogą grać z dziećmi, co jest oczywistą korzyścią dla wszystkich. Dzieci rozwijają się, korzystając z wyżej wymienionych sposobów na ulepszanie swoich umiejętności. Rodzice mają kontrolę nad tym jak spędzają czas wolny ich pociechy. A wszyscy dobrze się bawią, relaksują i – co najważniejsze – zbliżają się do siebie.

Poznawanie nowych ludzi

Coraz większa ilość gier online daje możliwość poznawania, interakcji i spędzania czasu z ludźmi całego świata. Jest to dobra okazja np.dla osób nieśmiałych. Mogą regulować swoje tempo interakcji z innymi, powoli przekonać się do brania udziału w wieloosobowych wydarzeniach i poczucia jak to jest być częścią większej grupy. Niejednokrotnie członkowie tego samego klanu czy gildii w grze, spotykają się potem w rzeczywistości i tworzą się przyjaźnie na całe życie. Znane i wcale nie takie rzadkie są przypadki, gdzie ludzie poznawali w grach online swojego przyszłego partnera/partnerkę!

Korzyści dla zdrowia

Tak – granie w gry komputerowe, może nawet być dobre dla naszej kondycji fizycznej! Coraz popularniejsze w ostatnich latach urządzenia VR dają możliwość doświadczenia gier komputerowych „oko w oko”. Ale przy okazji, operowanie kontrolerami do VR wymaga od nas większego zaangażowania fizycznego niż obsługa myszki czy klawiatury, co automatycznie może poprawić naszą kondycję. Drugim, nawet ważniejszym, elementem w tej kwestii są kontrolery ruchowe. Granie za ich pomocą angażuje całe nasze ciało. Gry polegające na tańcu, symulujące jazdę na rowerze, boks czy grę w siatkówkę są świetnym treningiem i mogą być regularnym elementem naszych codziennych ćwiczeń.

Czy gry komputerowe mają wady?

Przy założeniu, które jest prawdziwe dla wszystkiego, czyli – umiar jest najważniejszy – można wyeliminować największe wady gier komputerowych. Skłonność do uzależniania, problemy ze wzrokiem czy bóle spowodowane zbyt długim graniem w jednej pozycji – tego wszystkiego można bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy kontrolować czas, który spędzamy na graniu – czy to my, czy to nasze dzieci – robić przerwy i grać w prawidłowych warunkach. W ten sposób spędzimy miło czas, zrelaksujemy się i unikniemy negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Nie są to wszystkie powody, dla których warto grać w gry komputerowe, ale naszym zdaniem to te najważniejsze i najbardziej godne uwagi. Spróbujcie zatem, bo warto dać szansę tej rozrywce – miłej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *