Głośniki do kina domowego

Muzyka dla wielu z nas jest bardzo ważnym elementem otoczenia. Rzecz dotyczy nie tylko samego faktu bycia fanem muzyki i wyboru odpowiedniej muzyki dobranej do nastroju. Muzyka towarzyszy nam na każdym kroku, dzięki czemu w coraz większej mierze zwracamy uwagę na sprzęt grający, którym się posługujemy. Głośniki, kolumny głośnikowe, zestawy audio – duży wybór akcesoriów, różne parametry i dopasowanie do poszczególnych urządzeń. Zawsze jednak powstaje pytanie – na co zwracać uwagę przy zakupie głośników?

Kolumny audio czy zestawy audio?

Istnieje kilka czynników, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze głośników czy zestawu audio, czy jakichkolwiek innych kolumn głośnikowych.

Przestrzeń

Pierwszą rzeczą jest przestrzeń. Tak, to właśnie przestrzeń ogranicza nasze pole wyboru – w  zależności od rozmiaru pomieszczenia, w którym zamierzamy ulokować głośniki. Zbyt duże kolumny, np. kolumny klubowe, nie sprawdzą się w małym mieszkaniu. Z kolei zbyt małe głośniki w dużym pomieszczeniu nie zdołają zapewnić odpowiedniej, dobrej słyszalności na całej przestrzeni.

Kolejnym dość istotnym i zdaje się, że logicznym argumentem jakim powinniśmy się kierować jest zastosowanie.  Inne będą parametry głośników do użytku w domu, inne głośników komputerowych, a jeszcze inne kolumn klubowych.

Materiał

Jak wiadomo – materiał to podstawa. W tym przypadku również musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane obudowy głośnikowe. Niby jest to szczegół, a jednak w wielu przypadkach okazuje się on czynnikiem decydującym. Zwykle mamy do wyboru drewno, tworzywo sztuczne, czasem jest to jakiś metal w zależności od marki i producenta. W tym przypadku warto jednak skłonić się ku opcji drewna, ze względu na rezonans. Z głośnikami, kolumnami głośnikowymi, zestawami audio jest jak z instrumentami. Drewno lepiej przenosi dźwięk, warto o tym pamiętać.

Moc

Moc – słowo klucz. Kolumny klubowe o większej mocy będą zdecydowanie polecane dla miłośników głośnej muzyki, a głośniki o mniejszej mocy zaleca się natomiast do zestawów komputerowych.

Profesjonalny zestaw kolumn audio

Przeznaczenie

Przy wyborze głośników warto też zastanowić się do czego będziemy ich głównie używać. Czy będziemy głównie słuchać muzyki, czy może zależy nam na oglądaniu filmu z jakością dźwięki niczym w kinie? Klasyczne stereo, czy kino domowe? Dla tych, którzy chcą się cieszyć głównie muzyką najlepszy będzie klasyczny system stereo, czyli dwa głośniki. Kino domowe natomiast zapewnia nie tylko większą ilość głośników, ale posiada także subwoofer podkręcający dźwięki o małej częstotliwości.

Opinie

Recenzje – wybierając  po raz pierwszy głośniki lub kolumny głośnikowe, warto zawierzyć ekspertom. Eksperci od zestawów audio, eksperci od kolumn głośnikowych, czy maniacy głośników komputerowych od lat prześcigają się w porównywaniu modeli i marek. Specjaliści porównują rożne marki np. Pylon audio lub inne. Warto przeczytać kilka recenzji zanim zamówimy jakiś zestaw. Istnieją także recenzje video, gdzie nie tylko przeczytasz, ale zobaczysz możliwości danego głośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *