Nowoczesne schody z poziomymi wspornikami

Coraz więcej z nas inwestuje w budowanie domu jednorodzinnego. Mimo prostoty domów jednopoziomowych zwykle są one niewystarczające, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni. Dodatkowe piętro czy nawet osobny strych są świetnym rozwiązaniem dla każdej większej, bądź mniejszej rodziny. Jednak wraz z pojawieniem się piętra, pojawia się też problem wkomponowania schodów w resztę domu. A nie jest to proste zadanie, kiedy możliwości jest tak wiele.

Bez balustrady da się żyć

Zastanawiając się nad schodami, natknąć możemy się na najmodniejsze od wielu lat schody bez poręczy. Może z początku wydają się one niebezpieczne, ale po nabraniu wprawy, pokonujemy schody w biegu, przodem, tyłem i mało kto potrzebuje po miesiącu poręczy, aby dostać się po schodach na górę. A pierwsze dni przyzwyczajania się do tego typu schodów z pewnością wynagrodzi ich świetne wkomponowanie się we wnętrze. Schody wspornikowe dzięki bardzo skromnej ich zabudowie nie zabierają wiele przestrzeni a nawet sprawiają, że pokój wygląda na bardziej przestronny. Przez to łatwiej można zaoszczędzić trochę miejsca, chociażby na kilka półek z książkami czy kącik zabaw dla dzieci.

Klasyka zawsze w modzie

Kto z nas nie chciałby mieć w domu klasycznych schodów? Takie schody wewnętrzne widywane w filmach pojawiają się w dwóch wersjach – spiralnych lub klasycznych z balustradą. Chcąc urządzić dom w stylu klasycznym na pewno te dwa style przypadną nam do gustu, wpasowując się w nasze wnętrze. Schody wewnętrzne ułożone w spirale są bardzo popularne w małych przestrzeniach, bo nie traci się nimi dodatkowej przestrzeni. Za to schody z poręczami bardzo przypominają schody wspornikowe, jednak są one podtrzymywane także poprzez poręcze, które zwykle są przytwierdzone do podłogi. Schody z poręczami są idealne dla rodzin z dziećmi czy dla ludzi starszych, pomagając im pokonać tę dość popularną przeszkodę. Jednakże schody z poręczami zajmują o wiele więcej miejsca niż inne modele.

Współczesne spiralne schody z balustradą

Różne materiały wykonania

Schody to także ozdoba domu, dlatego warto zastanowić się, jaki rodzaj materiału wybrać. Klasyczne modele znajdziemy w różnorodnych odcieniach drewna od brązu przez piaskowe odcienie, a kończąc na czerni. Niezależnie od wybranego drewna, dobrze by było ono solidne i zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Innym, popularnym materiałem wykonania schodów jest stal czy szkło. W zależności od rodzaju wystroju wnętrza stalowe stopnie lub szklane mogą prezentować się efektownie, nadając całemu wnętrza odpowiedniego charakteru.

Podsumowując, samo zamówienie odpowiednich schodów nie jest znaczącym problemem. To poprzedzający kupno wybór odpowiedniego modelu i materiału wykonania, spędza sen z powiek domownikom. Każdy ma w końcu swoje wady i zalety a ich rozważenie nie zajmuje pięciu minut, a o wiele więcej. Dlatego jest to tak czasochłonne zajęcie. Przemyślany wybór odwdzięczy się nam idealnym dopasowaniem w otoczenie oraz komfortem użytkowania, dostosowanym do naszych preferencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *