Jednym z najgorętszych trendów w architekturze jest upiększenie ścian kamieniem dekoracyjnym. Ostatnimi czasy naturalne surowce bardzo chętnie używane są w różnych instalacjach, projektach i aranżacjach. Kamień dekoracyjny – dzięki niemu projektanci mogą rozwinąć swoją kreatywność. Dostępność oraz mnogość form pozwalają na najbardziej wymyślne wizje. Użycie kamienia pozwala całkowicie zmienić nasze wnętrze. Wystarczy jedna ściana, która wyróżni się i doda przestrzeni futurystyczny wygląd. Doskonale prezentuje się w połączeniu z klasyczną elegancją, ale także nowoczesnym minimalizmem.
Jaki kamień wybrać?
W specjalistycznych sklepach lub hurtowniach budowlanych możesz kupić różne rodzaje kamienia. Przy zakupie trzeba uwzględnić wielkość płytek oraz zwróć uwagę na jakość wykonania. Produkt ma ci służyć przecież na lata. Wybieraj tylko sprawdzone firmy, które oferują gwarancje.
W sklepach znajdziemy zarówno kamienie naturalne, jak i sztuczne. Do najpopularniejszych kamieni naturalnych wybieranych do pomieszczeń w mieszkaniu zalicza się:
- Granit, o różnorodnej kolorystyce i wzorach, którego cechuje niezwykła odporność na zarysowania, pęknięcia, skoki temperatury, wilgoć i środki chemiczne.
- Marmur, który ma różnorodne wzory i kolory, sprawdzi się w każdym wnętrzu.
- Piaskowiec, który występuje w wielu kolorach: białym, szarym, żółtym, jasnobrązowym, zielonym, czerwonym, brunatnym, aż do czarnego.
- Trawertyn to biały kamień, który często posiada żółte albo czerwone wtrącenia, występuje też w odcieniach beżu i jasnego brązu.
- Wapień, który dzieli się na wapień miękki, który występuje w jasnych kolorach bieli i beżu oraz wapień twardy, występujący w ciemnych kolorach.
Coraz częściej stosuje się także łupek, który pokruszony, ułożony warstwowo przybiera powierzchnię w trójwymiarze, a jego prezentacja jest jeszcze lepsza gdy odpowiednio się go oświetli.
Jeśli chodzi o kamienie sztuczne są to najczęściej odlewy z betonu lub gipsu wybranego naturalnego kamienia. Takie odlewy zebrane są w okładziny i doskonale imitują naturalny kamień. Ich zaletą jest cena, o wiele niższa, niż naturalnych kamieni oraz duża wytrzymałość.
Bardzo duży trend obserwuje się przy wykorzystywaniu cegły we wnętrzach. Ten wytrzymały materiał jest też dobrym izolatorem ciepła, dzięki czemu w lato panuje przyjemny chłód, a zimą ciepło nie ucieka z mieszkania. Popularnym trendem jest wykładanie jednej ściany cegłą. Jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Układanie kamienia dekoracyjnego na ścianę wewnętrzną
Montaż kamienia dekoracyjnego nie jest bardzo skomplikowaną sprawą, ale lepiej zostawić to zawodowcom. Najpierw trzeba przygotować nawierzchnię. Czyste i suche podłoże trzeba chronić, w tym celu ścianę traktuje się specjalnym środkiem, działającym jak izolacja. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniego kleju do wybranego rodzaju kamienia ozdobnego. Po naniesieniu kleju należy zacząć układanie kamienia w zaplanowany wcześniej wzór. Kolejnym krokiem jest fugowanie. W zależności od typu kamienia, można układać go bezfugowo lub z zachowaniem fug. Proces fugowania rozpoczyna się po dokładnym wyschnięciu kleju, dzięki temu wszystko powinno się łatwo związać. Na koniec zabezpiecza się powierzchnię odpowiednim impregnatem.