Trend na wznoszenie mocno przeszklonych budynków trwa i zresztą ma się świetnie. Wiele nowoczesnych konstrukcji wręcz składa się z dziesiątek szklanych tafli. Trzeba przyznać, że taki widok jest imponujący i potrafi zachwycić, pod warunkiem jednak, że te szklane powierzchnie lśnią czystością.

Wbrew pozorom mycie szklanych tafli czy okien w budynkach wielopiętrowych nie jest wcale łatwym zadaniem. Praca ta powinna być wykonana nie tylko dokładnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego do takich zadań najlepiej wynająć firmę świadczącą usługi wysokościowe, a wśród nich – alpinistyczne mycie okien.

Alpinistyczne mycie okien – co to takiego

Mycie szyb w wielopiętrowych budynkach, to zadanie dosyć skomplikowane i wiąże się z wieloma utrudnieniami, dlatego wymaga sporego doświadczenia, a osoba zatrudniona do tego typu prac powinna ukończyć odpowiednie szkolenia wysokościowe.

Alpinistyczne mycie szyb wykonywane jest z wykorzystaniem technik linowych. Pracownicy zajmujący się alpinizmem przemysłowym muszą być wyposażeni w profesjonalny sprzęt typu uprzęże, specjalne liny, karabinki i kaski, a w przypadku mycia okien także w ściągaczki, kije teleskopowe i odpowiedniego typu środki czyszczące.

Pierwsze etap prac, to ich dokładne zaplanowanie. Alpinistyczne mycie okien nie powinno w żaden sposób kolidować, ani przeszkadzać w codziennych zajęciach mieszkańcom czy pracownikom czyszczonego budynku. Ważny jest wybór odpowiedniej pory dnia, a także dokładne sprawdzenie warunków pogodowych. Porywisty wiatr stwarza zbyt duże zagrożenie dla fachowców wykonujących prace wysokościowe, tak samo jak praca w deszczu, podczas którego zresztą mycie okien mija się z celem.

Drugi etap, to już same prace, które w przypadku alpinistycznego mycia okien zaczynają się na dachu, gdzie pierwszą rzeczą jest umieszczenie specjalnych wsporników, do których będą przymocowane liny. Na linach tych, pracownicy przesuwają się w dół, wzdłuż budynku, i wykonują zleconą pracę.

Zalety mycia szyb metodą alpinistyczną

Alpinistyczne mycie okien oferowane m.in. przez  https://alpinizmprzemyslowy.pl, ma wiele zalet. Wśród nich z pewnością należy wymienić:

  • niezastąpiona metoda w przypadku wysokich budynków, takich jak wieżowce,
  • brak ryzyka uszkodzenia elewacji budynku (które mogłyby się zdarzyć w przypadku rusztowania),
  • nie wymaga dodatkowego miejsca w okolicy budynku, jak w przypadku podnośników lub rusztowań,
  • możliwość dotarcia nawet w najtrudniej dostępne miejsca,
  • oczyszczone przez profesjonalnych alpinistów przemysłowych szyby lśnią przez długi czas!

Pozostałe techniki mycia okien na wysokościach

Alpinistyczne mycie okien najlepiej sprawdza się w przypadku wysokich budynków, a według przepisów, jest obowiązkowe w przypadku wieżowców powyżej 60 metrów wysokości.

W przypadku niższych budynków można skorzystać z innych metod. Pierwszą z nich jest mycie szyb z poziomu gruntu, przy pomocy myjek zamontowanych na kijach teleskopowych. Metoda ta sprawdzi się jednak w budynkach o maksymalnej wysokości 30 m.

Inną możliwością jest zastosowanie rusztowania lub podnośnika koszowego, warto jednak zauważyć, że w tym przypadku koszt usługi może znacząco wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *