Przez wieki psy były wykorzystywane do różnego rodzaju prac. Obecnie wiele czworonogów skazana jest na trzy – cztery spacery dziennie i co najmniej osiem godzin spędzanych w samotności. Potrzeba szkolenia psów (także spotkań behawiorystycznych) jeszcze nigdy nie było tak ogromna.
Jakie kursy dla psów warto wybrać i w jakiej sytuacji?
Mówiąc o szkoleniu psów, czasem na myśl pada skojarzenie związane z umiejętnością stosowania się psa do wydawanych komend. Nic bardziej mylnego. Kursy dla psów są bardzo zróżnicowane, ale do ich podstawowych celów (poza szkoleniami specjalistycznymi, np. łowieckimi lub mundurowymi) należy stworzenie płaszczyzny zrozumienia oraz wyrobienie posłuszeństwa u czworonoga.
W ujęciu tradycyjnym szkolenie psów może być podzielone na cztery warianty. Dwa z nich należą do kursów specjalistycznych – szkolenia psów pracujących, a także dla psów myśliwskich i łowczych. Pod względem kształtowania umiejętności sprawnościowych na uwagę zasługują szkolenia sportowe – np. Agility, Flyball, Dog Diving. Z kolei najpopularniejszymi kursami dla psów są szkolenia posłuszeństwa. Wśród tej grupy na uwagę zasługuje szkolenie „Pies towarzyszący”, które warto zrealizować z każdym czworonogiem.
Klasyczne szkolenia dla psów a szkolenia behawioralne
Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia behawioralne dla psów. W porównaniu do tradycyjnych kursów dla psów dążą one do zrozumienia pupila. Dzięki temu możliwa jest zmiana jego zachowania – bez poznania przyczyny (akcji) trudno wyeliminować niepożądane zachowanie (reakcję). Szkolenia behawiorystyczne sprawdzają się m.in. w sytuacji, gdy pies często szczeka, jest nadmiernie pobudzony (lub wprost przeciwnie), niewłaściwie reaguje na domowników, znanych gości, ludzi obcych, a także na inne zwierzęta. Wraz z coraz szybszym tempem życia brak czasu właścicieli przekłada się na zdrowie psychiczne zwierząt, mogąc powodować różne problemy. Tym bardziej więc udanie się na szkolenie behawioralne jest coraz częściej zalecane.
Trzeba bardzo uważać przy wyborze szkoły dla psów, powinna być sprawdzona i pozytywna, dobrze sprawdzają się pierwsze spotkania zapoznawcze gdzie można sprawdzić jak pies zareaguje na trenera i czy ten ma odpowiednie podejście.