Większości podesty ruchome kojarzą się z dużymi maszynami, które pracują głównie na placach budowy. To dobry trop. Rzeczywiście różnego rodzaju zwyżki wykorzystywane są w branży budowlanej, ale nie tylko. Sprawdzają się także w rolnictwie, przy stawianiu scen plenerowych, przycinaniu drzew czy wykonywaniu prac konserwacyjnych. Mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jakie podesty nadają się do pracy w budynkach?

Podesty ruchome to bardzo duża grupa maszyn, do której zalicza się podesty nożycowe, masztowe, przegubowe, teleskopowe oraz niestandardowe o różnych: udźwigu, wysokości roboczej, wysięgu bocznym, wymiarach, napędzie, kołach i wadze własnej.

Firmy zajmujące się sprzedażą i wynajmem podestów ruchomych mają w swojej ofercie setki, a nawet tysiące modeli, spośród których każdy może wybrać maszynę spełniającą konkretne wymagania. Nic więc dziwnego, że zwyżki widuje się coraz częściej i to nie tylko przy pracach zewnętrznych, lecz także wewnątrz budynków.

Jakie cechy powinny mieć podesty ruchome do wykorzystania w zamkniętych pomieszczeniach?

Napęd elektryczny

Zwyżka przeznaczona do użytku wewnątrz obiektu musi być wyposażona w silnik elektryczny. Dlaczego? Ponieważ napędy elektryczne nie generują niebezpiecznych dla zdrowia spalin i są stosunkowo ciche – cichsze niż spalinowe – co ma duże znaczenie wtedy, gdy w pobliżu znajdują się pracownicy. Ponadto zazwyczaj maszyny z jednostkami elektrycznymi wyposaża się w wydajne baterie o krótkim czasie ładowania i długiej żywotności, żeby mogły działać nawet przez kilkanaście godzin bez przerwy.

Niebrudzące koła 

Jeśli np. w halach magazynowych wysokiego składowania, halach logistycznych, fabrykach przetwórstwa spożywczego, centrach handlowych albo innych obiektach usługowych potrzebny jest podest ruchomy do przeprowadzenia prac konserwacyjnych, naprawczych lub inwentaryzacyjnych, wykorzystuje się maszyny z niebrudzącymi kołami. Wynika to głównie ze względów higienicznych.

Niebrudzące koła wyprodukowane są z mieszanek poliuretanowych, a nie z produktów ropopochodnych, dlatego ślady, które ewentualnie pozostawią, łatwo da się usunąć. W zależności od modelu opony mają kolor biały, szary lub ciemnoszary. Mogą także składać się z dwóch części – czarnej przy feldze i jaśniejszej zewnętrznej. Czasami znajduje się na nich napis „non marking tire”.

Opony niebrudzące przeznaczone są do użycia wewnątrz budynków, ale sprawdzają się również na twardych podłożach na zewnątrz. Cechują się tak samo dobrą przyczepnością, zdolnością obciążenia, żywotnością i niskim oporem toczenia jak standardowe koła.

Odpowiednie wymiary

Przy wyborze podestu ruchomego do pracy w obiekcie trzeba także zwrócić uwagę na wymiary maszyny. Ważne jest, żeby mogła swobodnie przejechać przez drzwi, zmieścić się np. między regałami, a w razie potrzeby wjechać do windy. W tym ostatnim przypadku istotna będzie również masa własna – im lżejsza zwyżka, tym lepiej.

Gdzie kupić lub wynająć podesty ruchome do pracy wewnątrz budynków? Sprawdź ofertę Riwal: https://www.riwal.com/pl/wynajem/podesty-ruchome/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *