Jakie testy może przeprowadzać polski producent podzespołów elektronicznych?

Produkcja podzespołów elektronicznych takich jak np. płytki PCB to wieloetapowy, skomplikowany proces, w którym mogą wystąpić różnorodne błędy mające wpływ nie tylko na działanie tych elementów, lecz także na trwałość gotowych urządzeń. Co robi się, żeby mieć pewność, że obwody drukowane są najwyższej jakości? Wykonuje się testy elektroniki.

Każdy producent podzespołów elektronicznych zdaje sobie sprawę z tego, że elementy, które opuszczają jego fabrykę, muszą spełniać liczne normy i działać bez zarzutu. Od ich pracy zależy bowiem niezawodność urządzeń docelowych. Jeśli na płytkach PCB pojawią się słabe punkty, istnieje realne ryzyko, że np. smartwatche, w których zostaną zamontowane, szybko trafią na reklamację. To wiąże się z dużymi stratami dla klienta i tym samym z negatywnymi opiniami nie tylko o nim, lecz także o producencie odpowiadającym za wytworzenie płytek.

Aby zminimalizować to ryzyko przeprowadza się liczne testy na wszystkich etapach realizacji zamówienia. O jakich testach mowa?

Testy elektryczne

Najpopularniejszym rodzajem testów są testy elektryczne obwodów drukowanych. W trakcie ocenia się, czy na płytkach PCB nie dochodzi do zwarć albo czy nie pojawiły się przerwy w ścieżkach. W tym celu mierzy się rezystancje przejścia pomiędzy punktami testowymi, a także rezystancje upływu pomiędzy każdą ze ścieżek a ścieżkami zlokalizowanymi bezpośrednio obok nich.

Testy ICT

 Prawie każdy producent elektroniki ma w swojej ofercie również testy ICT (In Circuit Test) pozwalające stwierdzić, czy komponenty zamontowane na płytkach PCB mają odpowiednią wartość. Montaż w elektronice może być przeprowadzany zarówno metodą przewlekaną THT, jak i powierzchniową SMT. Chociaż oba rodzaje montażu przebiegają w różny sposób, mają jeden cel – powinny doprowadzić do skutecznego przymocowania elementów do płytki. Żeby to sprawdzić, za pomocą pozłacanych igieł zamontowanych w dedykowanym adapterze wpina się system pomiarowy w środek badanego obwodu. Jeśli któryś z komponentów jest wadliwy albo nieodpowiednio zamocowany, test ICT na pewno to wykryje.

Automatyczna inspekcja optyczna

Do innego rodzaju testów należy automatyczna inspekcja optyczna nazywana również AOI. Automatyczna inspekcja optyczna ocenia m.in. czy lutowanie powierzchniowe przebiegło poprawnie, porównując obraz z kamery poruszającej się nad płytką PCB z obrazem właściwie umieszczonych komponentów wgranym do systemu. AOI może służyć również do znalezienia ewentualnych braków lub błędów w montażu.

Badanie czystości jonowej

 Oprócz tego produkcja i montaż płytek PCB w niektórych przypadkach obejmują również badanie czystości jonowej. W trakcie badania przeprowadza się kontrolę czystości jonowej, czyli weryfikuje się, czy na płytce nie ma elektrolitów przyczyniających się do elektromigracji. Ten proces może bowiem doprowadzić do uszkodzenia urządzenia elektronicznego.

Takie badanie wykonuje m.in. firma Printor: https://printor.pl

Testy funkcjonalne

Ostatnim rodzajem testów są testy funkcjonalne. Służą do sprawdzenia, czy podzespół lub całe urządzenie docelowe działa tak, jak oczekiwał tego klient. Żeby to ocenić, wykorzystuje się aparaturę testową, która symuluje docelowe warunki pracy urządzenia, np. planowane obciążenie. Dzięki temu zyskuje się pewność, że płytka PCB jest najwyższej jakości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *