Dach w hali stalowej ma nie tylko chronić wnętrze obiektu przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg, lecz także pełnić funkcję nośnika infrastruktury, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania budynku. Oprócz tego powinien stanowić zabezpieczenie przed hałasem i pozwalać na montaż świetlików w wybranych miejscach. Żeby to wszystko było możliwe, musi mieć właściwą konstrukcję. Jakie konstrukcje dachu wykorzystuje się w halach stalowych?

Hale magazynowe, hale logistyczne, produkcyjne i inne obiekty przemysłowe mogą być budowane metodą tradycyjną lub z wykorzystaniem konstrukcji stalowych. Ten drugi sposób zyskuje na popularności m.in. ze względu na tempo i koszty realizacji inwestycji, łatwość rozbudowy oraz na trwałość gotowych obiektów.

Żeby hale stalowe spełniały oczekiwania inwestorów, na etapie projektowania decyduje się m.in. o tym, który rodzaj konstrukcji dachu będzie najlepszy w danym przypadku. Z jakich konstrukcji korzysta się najczęściej?

Konstrukcja blachownicowa dachu

Z konstrukcji blachownicowych oraz kratownicowych. W konstrukcjach blachownicowych głównymi elementami są belki – zazwyczaj w kształcie dwuteownika – wykonane z blach płaskich, które łączy się, spawając je ze sobą. Zespawane belki nazywane są dźwigarami blachownicowymi albo dźwigarami pełnościennymi i to one stanowią konstrukcję pierwszorzędową.

Dźwigary rozstawia się w odległości od 5 do 7,6 m od siebie, żeby nie utrudniały komunikacji, a jednocześnie mogły stanowić podparcie dla drugorzędowej konstrukcji dachu – płatwi. Płatwie położone są na dźwigarach prostopadle do nich. To belki dachowe wykonane zazwyczaj z profili giętych na zimno przyjmujące kształt litery „Z”, a w niektórych miejscach „C” lub „G”.

Płatwie stanowią bezpośrednie oparcie dla poszycia dachu hal stalowych. Rozstawia się je gęsto, żeby zabezpieczyć dźwigary przed utratą stateczności.

Konstrukcja kratownicowa dachu

Hale przemysłowe mogą mieć również dachy o konstrukcji kratownicowej. Kratownica to element płaski, który tworzą dwa pasy – dolny i górny – połączone ze sobą prętami nazywanymi skratowaniami. Konstruuje się go, dopasowując punkty styku skratowań do konkretnego projektu.

Dźwigary kratowe rozstawiane są w odległości nie większej niż 6 m, a na nich bezpośrednio układa się blachę trapezową. W tym przypadku nie stosuje się już konstrukcji drugorzędowej, co wpływa na ilość zastosowanego materiału.

Blachownica czy kratownica?

Który ustrój jest lepszy? To zależy. Konstrukcje kratownicowe mogą osiągać duże rozpiętości przy stosunkowo niskiej masie własnej – niższej niż w przypadku konstrukcji blachownicowej. Pozwalają również na łatwiejsze poprowadzenie instalacji podwieszanych pod dachem. Niestety są wyższe niż dźwigary pełnościenne tej samej długości, co w przypadku np. hal wysokiego składowania jest niekorzystnym rozwiązaniem.

Jak zatem wybrać rodzaj konstrukcji dachu hali stalowej? Najlepiej zdać się na pomoc profesjonalistów. Doświadczony generalny wykonawca hal taki jak np. firma Commercecon: https://commercecon.pl jest w stanie doradzić, która konstrukcja będzie najlepsza w danym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *