Palenie e-papierosa

Od kiedy papierosy elektroniczne weszły na rynek i stały się bardzo popularne, pojawiło się wiele teorii, niekiedy sprzecznych, dotyczących ich wpływu na zdrowie. Dla wielu osób jest to środek do osiągnięcia celu, jakim jest całkowite rzucenie palenia. Zalet z przerzucenia się z tradycyjnych na elektroniczne papierosy jest całe mnóstwo i o tym dowiecie się poniżej.

E-papieros kontra tradycyjny papieros

E papieros jest o wiele mniej szkodliwy dla zdrowia niż tradycyjny papieros z mieszanką tytoniową. Nie można powiedzieć, że papierosy elektroniczne są całkowicie bezinwazyjne dla organizmu, gdyż zawierają nikotynę, jednak nie powodują uszkodzenia układu oddechowego, serca, naczyń krwionośnych czy raka. Warto zwrócić uwagę, że dym papierosowy jest nawet bardziej szkodliwy dla osób, które go wdychają, a nie palą, czyli biernych palaczy. Mgła z e-papierosa nie jest dymem, który pochodzi z procesu spalania, więc nie posiada żadnych substancji toksycznych i rakotwórczych, oprócz nikotyny. W elektronicznym papierosie znajduje się mieszanka wody, gliceryny, glikolu propylenowego, substancji smakowej i nikotyny, która jako jedyna może szkodzić zdrowiu. Jest ona jednak dużo mniej uzależniająca, niż zawarta w dymie tytoniowym. E-papieros nie wytarza także dymu bocznego, czyli takiego, który powstaje podczas spalania (dymek unoszący się z tlącego papierosa tradycyjnego). Bardzo ważną różnicą jest także cena – przeliczając koszt jednego e-papierosa i liquidów, będzie ona nieporównywalnie mniejsza, niż zakup kilku paczek papierosów tradycyjnych, które równoważyłyby wydajność e-papierosa.

Trzy niezbędne elementy e-papierosa to: zasilacz (bateria), atomizer, który wytwarza parę wodną wdychaną przez użytkownika oraz wkład z płynem z nikotyną (liquid). E-papierosa można spotkać w trzech rożnych formach: tradycyjnego papierosa, gdzie urządzenie wygląda jak zwykły papieros z paczki, e-fajka, która z wyglądu przypomina tradycyjną fajkę oraz najpopularniejszy e-papieros w kształcie przypominającym długopis. 

Kilka rodzajów e-papierosów

E-papieros – dla kogo?

Osoby, które korzystają z papierosów elektronicznych odstawiają palenie tradycyjnych papierosów. E-papieros pozwala im kontynuować czynność związaną z paleniem, likwidując głód nikotynowy. Zastępuje palenie, ponieważ zachowuje swego rodzaju rytuał palenia, którego nie zapewniają guma do żucia, czy plaster z nikotyną. Posiada także większy asortyment smaków, dzięki którym palacz może urozmaicić sobie palenie. Po pewnym czasie możliwe jest zastąpienie liquidów na całkowicie beznikotynowe. Istnieje wiele punktów, sklepów stacjonarnych i online, gdzie można kupić papierosy elektroniczne i potrzebne akcesoria. Warto jednak korzystać z tych sprawdzonych, które posiadają produkty wysokiej jakości. Sklep z elektronicznymi papierosami powinny omijać osoby, które nigdy nie paliły, natomiast korzystać z nich osoby, które chcą rzucić palenie.

Oczywiście e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnych, co NIE znaczy, że są zdrowe. Pamiętajmy więc, że mogą pomóc rzucić palenie, jednak zgodnie z ustawą z 2016 roku zakazane jest używanie ich w miejscach publicznych, tak jak i tradycyjnych papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *