Narzędzia dla początkującego programisty

Rozpoczynając pracę w IT, każdy świeżo upieczony programista zaskoczony jest tym, że umiejętność programowania, to tylko część tego co czeka go w pracy. Dla pracodawcy liczy się przede wszystkim praktyczne doświadczenie nowego pracownika, które opiera się na pracach w różnych firmach, sposób pracy i wykonywania zadań oraz znajomość narzędzi, które są niezbędne.

Czym są narzędzia dla programisty?

Narzędzia, to niezbędne elementy, które są przydatne podczas pracy w zespole, które niekoniecznie są ściśle związane z samym programowaniem. Narzędzia tworzą wszystkie elementy, których używa się do wykonywania pracy oraz do monitorowania zadań i projektu, a także do komunikacji między osobami współpracującymi przy jednym projekcie. Narzędzia dla programisty są ściśle określone i są to różne systemy i programy, które pomagają w codziennej pracy. Wiele korporacyjnych firm korzysta ze swoich wewnętrznych systemów, których programista musi się nauczyć. Niektóre z firm z góry narzucają narzędzia dla programisty, w innych dają wolną rękę pracownikowi. Narzędzia znacznie ułatwiają pracę, dlatego warto jest ukończyć np. jakiś kurs dla programisty podczas którego nauczyć można się kodowania i poznać najważniejsze narzędzia z jakimi posiłkują się programiści.

Przydatne narzędzia dla programistów

Jakimi narzędziami posługują się programiści?

Narzędzia dla programistów stanowią pomoc podczas pracy. Korzystają z nich wszyscy wykonujący zawód. Z jakich narzędzi dokładnie korzystają programiści? Oto kilka z nich:

  • System zarządzania programami – podstawowym narzędziem z jakiego korzystają programiści jest zarządzanie zadaniami (ang. Issue Tracker). W skrócie ujmując, jest to system, który obejmuję listę zadań do wykonania, która jest współdzielona przez cały zespół. To narzędzie jest wykorzystywane do ustalenia celów, śledzenia statusów zadania, a także umożliwia pracodawcy kontrolowanie pracy pracowników. W sieci funkcjonuje wiele darmowych programów do zarządzania zadaniami z których korzystają również między innymi copywriterzy i graficy. Popularnym i dosyć łatwym systemem jest Trello z którego korzystają pracujący z tablicą kanban. Kolejnym znanym systemem jest Jira dzięki której zarządzać można projektami oraz udostępnia opcje automatyzacji procesów.
  • System kontroli wersji i system zarządzania repozytoriami – to narzędzie dla programisty jest systemem kontroli wersji, który daje możliwość pracy zespołowi nad kodem. Najpowszechniejszym systemem jest GIT oraz SVN. Ten system pozwala na pracę nad kodem kilku osobom w taki sposób, aby sobie nie przeszkadzały. Dodatkowo system informuje o tym, że ktoś wprowadził jakąś zmianę w pliku. Ważne jest, aby każdy programista korzystający z GITa umiał posługiwać się także systemem hostingowym GitHuba. To narzędzie wykorzystywane jest np. przez Facebooka, ponieważ jest to platforma na której można się ze sobą komunikować oraz przekazywać sobie projekty i tworzyć własne repozytoria.
  • Edytor kodu – kurs programowania daje możliwość poznania narzędzia, edytora kodu, służącego do pisania, czytania, testowania napisanego już kodu. Rynek oferuje wiele narzędzi tego typu. Wybór zależy od używanej technologii oraz od ceny. Wyróżnia się takie edytory jak Eclipse, Visual Studio oraz PyCharm.
  • Komunikacja z zespołem – komunikator, to kluczowe narzędzie programisty, służące do komunikowania się z zespołem. Używane jest do tego bardzo często takie narzędzie jak Slack, który daje możliwość przesyłania wiadomości na różne kanały w taki sposób, że docierają one do wszystkich członków zespołu, ale daje też opcję wysłania wiadomości prywatnej. Firmy korzystają także z systemu MicrosoftLync lub ze zwykłej poczty mailowej.
    Narzędzia dla programisty to niezbędny element, który powinien opracować każdy pracownik tej branży. Zanim zacznie się przygodę w pracy na takim stanowisku warto orientować się jakie narzędzia funkcjonują w tym świecie, aby nie być zaskoczonym. Kursy dla programistów znajdziesz tu: https://kursgita.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *