Wirus COVID-19

Koronawirus to temat niezmiennie gorący od czasu przekazania informacji o jego pojawieniu się. Czym jednak jest ten wirus? Jak się przenosi i jak się przed nim chronić? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć.

Koronawirus – czym jest?

Wirus ten został wykryty i zidentyfikowany w Chinach pod koniec 2019 roku. Wirus został nazwany SARS-CoV-2, a choroba wywoływana przez tego wirusa COVID-19. Wirus ten dotyka układ oddechowy, a choroba wywoływana przez niego może przebiegać w różnorodny sposób, od bezobjawowego, po ciężki, który może doprowadzić do śmierci.

Główne objawy koronawirusa

Do głównych objawów tej choroby zalicza się:

 • gorączkę
 • suchy kaszel
 • duszność
 • zmęczenie organizmu

Rzadziej występują takie objawy jak: biegunka, bóle mięśni, katar, przekrwienie błony śluzowej nosa.

Drogi zakażenia koronawirusem

Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc wraz z kropelkami śliny i wydzielin z dróg oddechowych, dlatego zaleca się trzymanie dystansu min. 1 m. Wirusem tym można się zarazić tylko, jeśli dostanie się on do naszego organizmu poprzez usta, nos lub oczy. Zakrywanie twarzy maseczką ma na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się kropelek wydzielin w trakcie kichania, kasłania lub mówienia. Maseczki nie chronią jednak przed zakażeniem się wirusem i należy je nosić tak, jak zaleciło WHO, czyli gdy nie czujemy się dobrze, kichamy lub kaszlemy. Innym sposobem zakażenia się koronawirusem jest dotknięcie powierzchni, gdzie osoba chora pozostawiła swoje wydzieliny, a następnie dotknięcia zakażoną dłonią nosa, ust lub oczu.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

 1. Podstawą jest zachowanie dystansu społecznego, bardzo ważnego przy chorobach przenoszonych drogą kropelkową.
 2. Drugą ważną czynnością jest dbanie o higienę dłoni, które mają styczność z powierzchniami mogącymi być zakażonymi kropelkami zawierającymi wirusa. Skuteczne mycie rąk przy użyciu detergentu powinno trwać min. 30 sekund. Dezynfekcję rąk można też wykonać przy pomocy specjalnego preparatu na bazie alkoholu.
 3. Należy unikać dotykania twarzy (ust, nosa, oczu) dłońmi, jeśli nie są zdezynfekowane. W ciągu dnia dotykamy się po twarzy wielokrotnie, często nieświadomie.

Osoby szczególnie narażone

W tak zwanej grupie ryzyka znajdują się w szczególności osoby:

 • starsze
 • z chorobami przewlekłymi (np. nadciśnienie, choroby układu oddechowego, choroby serca, choroby nowotworowe, cukrzyca)
 • z obniżoną odpornością
 • kobiety w ciąży

Zakażenie koronawirusem

Jeśli jednak podejrzewamy zainfekowanie koronawirusem, a nasze objawy wskazują na COVID-19, nie należy wychodzić z domu w celu udania się do szpitala lub przychodni. W takim wypadku powinno się zadzwonić do odpowiednich służb sanitarnych (powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna) i poinformować o podejrzeniu zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus, COVID-19 zalecenia

Przebieg pandemii koronawirusa w Polsce

Od czasu wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce minęło kilka miesięcy, pandemia dalej trwa, a statystyki mówią same za siebie:

 • potwierdzone przypadki: 41 162
 • zmarło: 1 642
 • objętych kwarantanną: 90 961
 • wyzdrowiało: 31 139

Koronawirus na świecie

Stosowanie się do obostrzeń i przestrzeganie wytycznych sanitarnych sprzyjają mniejszej ilości osób chorych na COVID-19. To nie są zakazy i nakazy wyssane z palca. Mają one na celu realne zmniejszenie liczby osób zarażonych koronawirusem. By najlepiej zobrazować pandemię, jaka dotknęła cały świat warto zwrócić uwagę na statystyki zakażenia się SARS-CoV-2 na świecie:

 • potwierdzone przypadki: 14 968 982
 • zmarło: 616 985
 • wyzdrowiało: 8 486 019

Warto śledzić najnowsze doniesienia zarówno z kraju, jak i ze świata. Doinformowanie i świadomość pandemii koronawirusem będzie sprzyjało większej ostrożności oraz zmniejszeniu liczby nowych zachorowań. Jeśli szukasz informacji na temat COVID-19 warto zaglądać na https://niezalezna.pl/koronawirus/ , gdzie publikowane są najnowsze informacje w sprawie pandemii.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *