Koronawirus to temat niezmiennie gorący od czasu przekazania informacji o jego pojawieniu się. Czym jednak jest ten wirus? Jak się przenosi i jak się przed nim chronić? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć.
Koronawirus – czym jest?
Wirus ten został wykryty i zidentyfikowany w Chinach pod koniec 2019 roku. Wirus został nazwany SARS-CoV-2, a choroba wywoływana przez tego wirusa COVID-19. Wirus ten dotyka układ oddechowy, a choroba wywoływana przez niego może przebiegać w różnorodny sposób, od bezobjawowego, po ciężki, który może doprowadzić do śmierci.
Główne objawy koronawirusa
Do głównych objawów tej choroby zalicza się:
- gorączkę
- suchy kaszel
- duszność
- zmęczenie organizmu
Rzadziej występują takie objawy jak: biegunka, bóle mięśni, katar, przekrwienie błony śluzowej nosa.
Drogi zakażenia koronawirusem
Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc wraz z kropelkami śliny i wydzielin z dróg oddechowych, dlatego zaleca się trzymanie dystansu min. 1 m. Wirusem tym można się zarazić tylko, jeśli dostanie się on do naszego organizmu poprzez usta, nos lub oczy. Zakrywanie twarzy maseczką ma na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się kropelek wydzielin w trakcie kichania, kasłania lub mówienia. Maseczki nie chronią jednak przed zakażeniem się wirusem i należy je nosić tak, jak zaleciło WHO, czyli gdy nie czujemy się dobrze, kichamy lub kaszlemy. Innym sposobem zakażenia się koronawirusem jest dotknięcie powierzchni, gdzie osoba chora pozostawiła swoje wydzieliny, a następnie dotknięcia zakażoną dłonią nosa, ust lub oczu.
Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?
- Podstawą jest zachowanie dystansu społecznego, bardzo ważnego przy chorobach przenoszonych drogą kropelkową.
- Drugą ważną czynnością jest dbanie o higienę dłoni, które mają styczność z powierzchniami mogącymi być zakażonymi kropelkami zawierającymi wirusa. Skuteczne mycie rąk przy użyciu detergentu powinno trwać min. 30 sekund. Dezynfekcję rąk można też wykonać przy pomocy specjalnego preparatu na bazie alkoholu.
- Należy unikać dotykania twarzy (ust, nosa, oczu) dłońmi, jeśli nie są zdezynfekowane. W ciągu dnia dotykamy się po twarzy wielokrotnie, często nieświadomie.
Osoby szczególnie narażone
W tak zwanej grupie ryzyka znajdują się w szczególności osoby:
- starsze
- z chorobami przewlekłymi (np. nadciśnienie, choroby układu oddechowego, choroby serca, choroby nowotworowe, cukrzyca)
- z obniżoną odpornością
- kobiety w ciąży
Zakażenie koronawirusem
Jeśli jednak podejrzewamy zainfekowanie koronawirusem, a nasze objawy wskazują na COVID-19, nie należy wychodzić z domu w celu udania się do szpitala lub przychodni. W takim wypadku powinno się zadzwonić do odpowiednich służb sanitarnych (powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna) i poinformować o podejrzeniu zakażenia się koronawirusem.
Przebieg pandemii koronawirusa w Polsce
Od czasu wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce minęło kilka miesięcy, pandemia dalej trwa, a statystyki mówią same za siebie:
- potwierdzone przypadki: 41 162
- zmarło: 1 642
- objętych kwarantanną: 90 961
- wyzdrowiało: 31 139
Koronawirus na świecie
Stosowanie się do obostrzeń i przestrzeganie wytycznych sanitarnych sprzyjają mniejszej ilości osób chorych na COVID-19. To nie są zakazy i nakazy wyssane z palca. Mają one na celu realne zmniejszenie liczby osób zarażonych koronawirusem. By najlepiej zobrazować pandemię, jaka dotknęła cały świat warto zwrócić uwagę na statystyki zakażenia się SARS-CoV-2 na świecie:
- potwierdzone przypadki: 14 968 982
- zmarło: 616 985
- wyzdrowiało: 8 486 019
Warto śledzić najnowsze doniesienia zarówno z kraju, jak i ze świata. Doinformowanie i świadomość pandemii koronawirusem będzie sprzyjało większej ostrożności oraz zmniejszeniu liczby nowych zachorowań. Jeśli szukasz informacji na temat COVID-19 warto zaglądać na https://niezalezna.pl/koronawirus/ , gdzie publikowane są najnowsze informacje w sprawie pandemii.
Te statystyki są przerażające