Odwieczne pytanie, które nurtuje bardzo wielu naukowców i badaczy, doczekało się wreszcie naukowej odpowiedzi. I co najważniejsze są to 2 teorie, do których każdy z nas może się ustosunkować. W teorii profesora Johna Brookfielda to jajko jest tym, co pojawiło się pierwsze. Co zatem zakłada druga teoria? Jak się wszyscy domyślają, w drugiej teorii to kura gra pierwszoplanową rolę, a jej twórcą jest doktor Collin Freeman. Co ciekawe zarówno teoria Brookfielda, jak i Freemana nie wykluczają się wzajemnie.
Stadia rozwoju jajka a ewolucja gatunkowa
Z punktu widzenia nas, czyli konsumentów to, czy jajko było pierwsze, czy też kura, nie ma tak naprawdę znaczenia. Dla nas liczy się przede wszystkim smak i wielkość jajka, które kupujemy w sklepie lub na targu. Naukowcy postanowili zbadać ten problem, aby uzyskać w końcu jednoznaczną odpowiedź – jajko czy kura?
Według badań Brookfielda to z jaja zniesionego przez jakiś inny gatunek ptaka wykluł się kurczak, dodajmy, że była to pierwsza kura w historii. Prawdopodobnie mutacja zaszła na poziomie zygoty, a stąd prosta odpowiedź – to jajko było pierwsze.
Druga z hipotez, przedstawiona przez dr Collina Freemana mówi o tym, że to kura jest pierwsza. Dlaczego? Białko, z którego jest zbudowana skorupka, produkowane jest w jajowodzie, zatem to kura była pierwsza.
Ewolucja a smak
Co wpływa na smak jajka? Mniejsze czy większe, które jajka wybrać? Na wartość odżywczą jajek wpływa przede wszystkim pożywienie, jakie otrzymuje kura. To właśnie od tego czynnika zależy zawartość witaminy A,K,D,E,B czy takich pierwiastków jak fluor, mangan, jod. Wielkość jaja zależy również od wieku kury nioski – im starsza kura nioska, tym większe jajko. Żółtko, które jak wiemy jest źródłem witamin i minerałów, jak na ironię, jest większe w jajkach, które znoszą młodsze kury.
Jakie jajka wybierać?
Bez względu na to czy wybierzemy jajka L czy jajka S, warto wybierać najświeższe jaja. Polscy producenci jaj mówią o tym, że kury są karmione naturalnymi paszami. Smak jaj jest zatem naturalny, pozbawiony sztucznych wspomagaczy. Każde jajko oznaczone jest numerami, cyfra na początku informuje nas z jakich warunków pochodzi dane jajko. Najlepiej wybierać te jajka, które wspierają humanitarną hodowlę, jednocześnie będą to też najzdrowsze jaja – oznaczone numerem „0” pochodzą od kur z ekologicznych ferm, te z numerem „1” są od kur z wolnego wybiegu, numerem „2” oznaczone są jajka od kur z chowu ściółkowego, „3” posiadają jajka od kur z chowu klatkowego, tych nie kupujemy. Bez względu na to, czy mamy ochotę na małe czy większe jajka, zawsze sprawdzajmy datę ważności, bo świeże jajka to najlepszy wybór! Świeżość jaja można sprawdzić w domu – należy napełnić szklankę wodą, a następnie włożyć do niego jajo – świeże jajka, do 10 dni powinny pozostawać na dnie, przylegając do niego bokiem. Te jajka, które są starsze, będą ustawiać się pionowo do góry, jednak wciąż pozostając przy dnie. Najstarsze jajka, czyli powyżej 16 dni będą unosić się na powierzchni. Od czego to zależy? Od powietrza zbieranego w środku jajka. Im starsze jajko, tym więcej powietrza w środku.
Według Biblii – kura. Według ewolucji – jajko. I bądź tu mądry! Ale nie ma co, grunt to dobra jajecznica 🙂