Weterynarz dermatolog badająca psa

 

Dbanie o skórę, futro czy pazury naszych zwierzaków jest równie ważne jak dbanie o naszą własną skórę i włosy. Niedopilnowanie tego stwarza duże zagrożenie narażenia ich na choroby skóry, których następstwa mogą być bardzo poważne. Nie chcemy przecież, aby nasi pupile musieli cierpieć z powodu dolegliwości, którym łatwo można było zapobiec. Niestety nie na wszystko mamy wpływ i może się zdarzyć, że nasz milusiński zachoruje mimo naszych starań. Musimy wtedy oddać go pod opiekę weterynarza dermatologa.

Weterynarz dermatolog — czym się zajmuje?

Lekarz weterynarii posiada podstawową wiedzę z każdej dziedziny dotyczącej zdrowia zwierząt. Może zbadać naszego podopiecznego, wystawić diagnozę, a nawet przeprowadzić proste zabiegi. Ale w weterynarii, tak samo jak w ludzkiej medycynie, są też specjaliści, posiadający bardziej rozległą wiedzę na temat konkretnej dziedziny leczenia zwierzaków. Są więc weterynarze zajmujący się stomatologią, kardiologią, chirurgią, a nawet onkologią zwierzęcą. Nie mogło więc zabraknąć specjalistów od skóry i wszystkiego, co z nią związane. Nasze futrzaki są narażone na różne zagrożenia, zwłaszcza kiedy przebywają poza domem. Każdy, kto posiada psa i widział go „szalejącego” w ogrodzie czy lesie, lub podczas zabawy z innymi psami, wie, jak łatwo może dojść do zadrapań i innych uszkodzeń skóry czy pazurów. Oprócz tego — podobnie jak ludzie — są narażone na alergie, infekcje czy ataki kleszczy. Musi więc być ktoś, kto wie na ten temat wszystko i jest w stanie pomóc nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach. I właśnie tym zajmuje się dermatologia weterynaryjna.

Choroby dermatologiczne zwierząt domowych

Kiedy dostrzegamy wystąpienie niepokojących objawów u naszego pupila jak nadmierne drapanie, zaczerwienienia skóry, utratę sierści czy zmiany skórne, od razu powinniśmy udać się z nim do weterynarza. Często próbujemy leczyć sami takie dolegliwości z pomocą internetu, ale nie jest to dobry pomysł. Niektóre objawy mogą wydawać się błahe, ale zaniedbanie prawidłowego ich leczenia, albo – co gorsza – leczenie ich w niewłaściwy sposób, może mieć bardzo przykre skutki dla naszego zwierzaka. Najczęściej spotykane dolegliwości skórne u zwierzaków to:

  1. Alergie skórne: W tym dolegliwości takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS), reakcje pokarmowe, wziewne i alergie kontaktowe. Podobnie jak u ludzi, wywołane są reakcją chorobową na niektóre czynniki. Aby poprawnie ją zdiagnozować wykonywane są testy alergiczne, wskazujące na jaki czynnik uczulone jest zwierzę.
  2. Grzybice: Zakażenia grzybicze, takie jak dermatofitoza (grzybica skóry) lub drożdżyca skóry. Najczęściej spowodowane bakteriami, mogą przenosić się między zwierzętami, a nawet ludźmi. Występuje grzybica powierzchniowa i grzybica głęboka, dużo trudniejsza do zdiagnozowania z racji braku objawów zewnętrznych.
  3. Łupież: Stan, w którym skóra jest nadmiernie łuszcząca się, często związany z łojotokiem. Objawia się podobnie jak u człowieka. Można zaobserwować jego płatki na futrze i skórze.
  4. Łojotok: Nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, prowadzące często do stanów zapalnych. Najczęściej jest objawem innych chorób.
  5. Infekcje skórne: Bakteryjne lub wirusowe infekcje skóry, które mogą wystąpić na skutek uszkodzenia skóry lub obecności innych czynników.
  6. Czyraki (ropnie): Ostre i bolesne zapalenie skóry, często wywołane przez drapanie lub lizanie obszaru skóry. Objawia się w postaci bąbla wypełnionego ropą.
  7. Świąd: Może być objawem różnych schorzeń skóry, w tym alergii, infekcji i pasożytów. Najłatwiej zaobserwować go gdy nasz zwierzak nadmiernie często się drapie.
  8. Świąd spowodowany pchłami: Psie pchły mogą powodować intensywny świąd i reakcje alergiczne.
  9. Świąd spowodowany kleszczami: Kleszcze oprócz babeszjozy, mogą przenosić różne chorobotwórcze czynniki, które wywołują reakcje skórne u zwierząt.
  10. Nowotwory skóry: Różne rodzaje guzów skórnych, w tym zarówno łagodne, jak i złośliwe.

W leczeniu tych wszystkich i innych chorób pomoże dobry dermatolog dla zwierząt. O tym czym jeszcze zajmuje się dermatolog przeczytacie na stronie: https://www.levet.pl/46636-dermatologia.

Badanie psa u weterynarza

Wizyta u weterynarza dermatologa

Każdy opiekun zwierzaka domowego wie, jak stresującym przeżyciem jest wizyta u weterynarza – zarówno dla samego zwierzęcia jak i dla jego właściciela. Stresujemy się tym, co mogą oznaczać zauważone przez nas symptomy i czy ewentualną chorobę będzie się dało bez większych problemów wyleczyć. Dobry dermatolog dla psów (i nie tylko, może to przecież być kot, szynszyla czy królik) nie tylko przeprowadzi odpowiednie badania i wyda diagnozę, ale wytłumaczy dalsze kroki postępowania w procesie leczenia.

Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na to, jak zachowują się nasze zwierzaki i w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast udajmy się z nimi do weterynarza. Są one członkami naszej rodziny i powinno nam zależeć na ich zdrowiu i szczęściu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *