Ulica Żywiołów w Łódzkim EC1

Koncepcje wychowawcze i edukacyjne zmieniają się wraz z modą, stylem życia i naukowymi odkryciami. Niezależnie jednak od dominującego nurtu i panujących trendów, edukacyjna rola zabawy i rozwój dzieci poprzez aktywność ruchową nie podlegają dyskusji. Kluczowym pytaniem nie jest „czy”, lecz „jak”. W natłoku bodźców i możliwości opiekunowie, zmęczeni informacyjnym szumem i codziennymi obowiązkami, szukają najlepszych metod wsparcia rozwoju dzieci. W co się bawić? Gdzie i z kim? – to pytania zaprzątające głowy dorosłych. Dalekosiężne cele wydają się podobne – wszyscy pragną, by ich dzieci były szczęśliwe, zdrowe i samodzielne.

Wiedza o więziotwórczej i edukacyjnej roli zabawy stała się podstawą do zaprojektowania (przy współudziale dzieci, ich opiekunów i edukatorów) i stworzenia w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, niezwykłej, zajmującej prawie 1.500 m2 interaktywnej ekspozycji dla dzieci.

Nauka przez zabawę

Ulica Żywiołów to nowoczesna odpowiedź na potrzeby dzieci i ich opiekunów, przyjazne i bezpieczne miejsce, które bawiąc uczy. Motywem przewodnim wystawy jest pięć żywiołów: Woda, Ogień, Powietrze, Ziemia i Życie, a głównymi bohaterami są żywiołaki – 5-osobowa drużyna przyjacielskich postaci, które przybliżą tematykę ekspozycji zarówno tym małym, jak i większym odwiedzającym.

Wejście do Ulicy Żywiołów w EC1

Magdalena Prasoł, psycholog, specjalista w Centrum Nauki i Techniki EC1, współtworząca ofertę Ulicy Żywiołów podkreśla, że: „Zarówno naukowcy, opiekunowie, jak i edukatorzy są zgodni co do tego, że zabawa to wir nieskrępowanej, beztroskiej żywiołowości, dzięki której stajemy się mądrzejsi. Fizyczna zabawa uruchamia i wywiera wpływ na rozległe struktury mózgu, odpowiadające za zdolności motoryczne, zapamiętywanie, umiejętności analityczne, twórcze myślenie i… przywiązanie emocjonalne. Co więcej, zabawa nie powinna być przeznaczona tylko dla dzieci – badania nad demencją dowodzą, że fizyczna zabawa powstrzymuje spadek zdolności umysłowych, bo katalizuje wytwarzanie komórek nerwowych i połączeń między nimi.” Do takiej właśnie wspólnej zabawy, tak z opiekunami, jak i z rówieśnikami, zachęca przestrzeń ekspozycji Ulicy Żywiołów. To miejsce, gdzie można się zatracić w żywiole eksperymentowania, nieszablonowe zachowania sprzyjają odkrywaniu świata i nikt nie gani za błędy, na których można się czegoś nauczyć. Ulica Żywiołów sprzyja budowaniu bliskości, relacji, kontaktom, wspólnemu spędzaniu czasu w krainie, gdzie przewodnikami dzieci są ich naturalne potrzeby, ciekawość i wyobraźnia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: https://ulicazywiolow.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *