Niektóre ze znanych chorób i dolegliwości zwierzęcych dosyć szybko wywołują łatwe do zauważenia objawy, dzięki czemu choroba może zostać w porę wyłapana, a leczenie rozpoczęte. Niestety tak samo, jak w świecie ludzi, tak i w świecie psów, zdarzają się schorzenia, które atakują po cichu i podstępnie, a gdy pojawią się pierwsze symptomy, okazuje się, że jest już za późno na ratunek. Dlatego badanie krwi czy moczu to jeden z najlepszych sposobów, by sprawdzić stan zdrowia czworonoga. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Podstawowe badanie krwi i moczu – po co je wykonywać?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, badanie krwi to doskonały sposób, aby sprawdzić stan zdrowia Twojego psa. Dzięki niemu weterynarz ma szansę wychwycić chorobę, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Badanie podstawowe, czyli morfologia, pomoże w porę zauważyć stany zapalne, infekcje, czy np. anemię.

Wykonując badania poziomu glukozy, dowiesz się, czy u Twojego psa istnieje ryzyko wystąpienia w przyszłości cukrzycy. Badania biochemiczną pozwolą ocenić pracę wątroby oraz nerek, z kolei hormonalne – pomogą zdiagnozować m.in. problemy z tarczycą.

Badanie moczu pozwoli za to w porę wyłapać schorzenia nerek, jak np. kamica nerkowa i stan zapalny nerek, a także zespół metaboliczny czy nawet… wcześniej wspomnianą cukrzycę. Dzięki szybkiej diagnozie możliwe będzie szybkie wdrożenie leczenia, co jest szczególnie ważne u zwierząt przewlekle chorych oraz starszych, ponieważ są one bardziej narażone na szybszy rozwój choroby.

Kiedy i jak często wykonywać badania krwi i moczu u psów?

Przede wszystkim badania (w szczególności krwi) powinny być wykonywane u czworonogów, które w niedalekiej przyszłości będą operowane lub czeka je poważniejszy (inwazyjny) zabieg. Badanie pozwoli ocenić ewentualne ryzyko zabiegu, a także dobrać znieczulenie.

Parametry z krwi i moczu powinny być również kontrolowane u zwierząt, które są w trakcie leczenia, szczególnie chorób przewlekłych. Badanie pozwoli ocenić efektywność prowadzonego leczenia, a także sprawdzić reakcję organizmu na podawane leki.

Klinika weterynarii, jak np.  https://www.vikravet.pl/uslugi powinna przeprowadzać u zdrowych zwierząt coroczne badania krwi i moczu jak tylko osiągną one wiek średni (powyżej 6 roku życia).Oczywiście badania powinny być również wykonane w momencie, gdy u Twojego psa pojawią się niepokojące objawy, jak wzmożone pragnienie, drgawki, ogólne osłabienie czy gorączka.

Jak przygotować pupila do badań?

Pobranie i badanie krwi przeprowadza oczywiście lecznica dla zwierząt oferująca usługi weterynaryjne. Do samego badania nie musisz specjalnie się przygotowywać. Pamiętaj jednak, że Twój pies (podobnie zresztą jak Ty, przed pobraniem krwi) powinien być na czczo co najmniej 12 godzin przed planowanym pobraniem. Nie dotyczy to nawadniania, z wyjątkiem przypadków, gdy lekarz zaleci inaczej. Warto również wspomnieć, że zbyt intensywny wysiłek przed badaniem może mieć wpływ na jego wyniki.

Mocz do badania będziesz musiał pobrać samodzielnie. Powinien on być pobrany do sterylnego pojemnika, podczas porannego spaceru. Tak samo jak w przypadku badań krwi, tak i tutaj większy wysiłek przed badaniem nie jest wskazany. Po pobraniu zanieś jak najszybciej próbkę do kliniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *