Gra w piłkę nożną w wolnym czasie

Nie od dziś słyszy się, że aktywna forma spędzania czasu, to najlepsza z możliwych. W codzienności często nie ma się czasu na uprawianie sportu lub najzwyczajniej w świecie nie ma się na to już siły, dlatego dobrze jest w taki sposób wykorzystywać na przykład swoje weekendy. Tak wygląda to w świecie dorosłych. W świecie dzieci przedstawia się to troszeczkę inaczej. Rodzice bardzo wysoko stawiają aktywne spędzanie czasu swoich dzieci. Chłopcy od najmłodszych lat bardzo lubią grę w piłkę nożną, dlatego warto jest mieć w posiadaniu dobre piłki do piłki nożnej.

Dlaczego warto grać w piłkę nożną?

Aktywne spędzanie wolnego czasu warto jest zacząć już od najmłodszych lat, ponieważ istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że wejdzie nam to w nawyk na całe życie. Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasz rozwój oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Ruch poprawia naszą kondycję, a także samopoczucie. Jedną z form aktywności jest piłka nożna. Przynosi ona wiele zalet najmłodszym, ale i dorosłym osobom. Oprócz takich podstawowych korzyści jak: poprawa siły i szybkości, kondycji, wytrzymałości, niesie wiele innych zalet ze sobą, takich jak:

 • Poprawa gibkości i zmniejszenie ryzyka urazów- dzięki piłce nożnej nasze ciało jest bardziej rozciągnięte, a odporność stawów oraz mięśni jest znacznie większa.
 • Poprawia koncentrację i uczy dyscypliny – piłka nożna, tak jak wiele innych sportów uczy dyscypliny, ponieważ wymaga regularności. Dodatkowo trenuje naszą koncentrację, ponieważ większość treningów opiera się na nauce strategii i taktyki podczas gry. Osoba prowadząca zajęcia mobilizuje do skupiania się na tym co dzieje się na treningach. Piłka nożna uczy także odpowiedzialności za samego siebie oraz za resztę drużyny, ponieważ jest to gra zespołowa.
 • Uczy zespołowości – praca w zespole, to bardzo przydatna cecha w obecnych czasach. Większość pracodawców bardzo sobie ceni osoby, które dobrze odnajdują się w grupie i umieją współpracować z innymi. Piłka nożna, to sport zespołowy, dlatego dzieci od najmłodszych lat uczą się, że wspólnymi siłami można osiągnąć znacznie więcej.
 • Poprawia samopoczucie – podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie wydziela się dopamina (hormon motywacji) oraz serotonina (hormon szczęścia), dodają one sił i obniżają poziom stresu, dlatego czujemy się bardziej zrelaksowani. W grach zespołowych działa to podwójnie, ponieważ wszyscy przeżywają wszystko wspólnie.
 • Wzmacnia serce i płuca – gra w piłkę nożną doskonali naszą technikę oraz motorykę, ale nie tylko. Wzmacnia ona nasze serce i płuca, ponieważ jest to wysiłek kondycyjny. Organizm pobiera więcej tlenu, dzięki czemu narządy wewnętrzne i komórki są lepiej dotlenione.
 • Wpływa na przemianę materii – piłka nożna, to gra która zawiera dużo elementów ruchowych. Łączy bardzo dużo rodzajów aktywności, przez co mięśnie rosną, a organizm musi dostarczyć im odpowiednią ilość tlenu i krwi, co przyspiesza metabolizm. Efekty regularnej aktywności fizycznej przekładają się na nasz metabolizm nawet w te dni, w które nie trenujemy.
 • Piłka do piłki nożnej

Jak wybrać piłki do piłki nożnej?

Wybierając piłkę nożną szczególną uwagę należy przywiązać do jej rozmiaru. Jest to istotna kwestia, ponieważ jej rozmiar przekłada się także na wagę piłki do nogi. Znacznie mniej ważnym aspektem, a zdecydowanie indywidualnym jest jej wygląd – kolorystyka, połysk, mat oraz szycie. Podstawowe rozmiary piłki do piłki nożnej, to:

 • 5 – seniorska, najczęściej spotykany rozmiar piłki, dla dorosłych/osób powyżej . Jej waga zazwyczaj waha się pomiędzy 414, a 445g, obwód 68 – 70 cm.
 • 4 – juniorska, dobry rozmiar dla początkujących, dzieci między 8, a 12 rokiem życia. Waga wynosi mniej więcej 350 – 390g, obwód 63,5 – 66 cm.
 • 3 – jest to rozmiar piłki dla dzieci do 8 roku życia lub do rekreacyjnej gry. Jej waga wynosi ok. 350 – 390 g, obwód 58,5 – 61cm.
 • Futsal – waga wynosi ok. 400 – 440 g.
 • 1 – najmniejsza piłka, zazwyczaj kolekcjonerskie, sprawdzają się dobrze, także do doskonalenia pracy nóg i kontroli nad piłką. Obwód wynosi 46 – 51 cm, waga 190 – 210 g.

Szukasz nowej piłki do nogi? Odwiedź tę stronę i zapoznaj się z ciekawymi propozycjami: https://zina.pl/akcesoria/pilki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *