Piłka nożna to sport, który zyskał ogromną popularność niemalże na całym świecie. Jego podstawowym i oczywistym wręcz atrybutem jest piłka. Profesjonalna, wysokiej jakości piłka jest przedmiotem wytrzymałym, ale nie nieśmiertelnym. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na jej żywotność.
Budowa piłki nożnej
Dzisiejsza piłka nożna w niczym nie przypomina tych pierwszych, sprzed dziesięcioleci – i całe szczęście. W czasach gdy ten piękny sport dopiero nieśmiało raczkował, do gry służył… pokryty skórą, nadmuchany świński pęcherz. Niestety taka „piłka” pozostawiała wiele do życzenia. Nie dość, że była niezbyt wytrzymała, to jeszcze ze względu na niedoskonałości kształtu, jej tor był trudny do przewidzenia.
Pierwsza oficjalnie zatwierdzona już futbolówka o wiele bardziej przypominała współczesną piłkę, tyle że… tą do koszykówki. Obszyta była ośmioma długimi skórzanymi panelami, a w jej wnętrzu znajdowała się gumowa dętka (na której potrzeby została zaprojektowana specjalna pompka).
Na Mistrzostwach Świata FIFA 1970 po raz pierwszy pojawiła się symboliczna wręcz piłka składająca się z białych i czarnych pięciokątnych paneli (tzw. biedronka). Co ciekawe kolory te zostały wybrane po to, aby piłka była lepiej widoczna dla widzów oglądających mecze w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych.
Dzisiejsze piłki wykonywane są w różnych technikach i z różnych materiałów, jednak tym najpopularniejszym jest skóra syntetyczna, oczywiście wysokiej jakości. Jedna piłka składa się z 32 paneli, z czego 12 to pięciokąty, a pozostałe 20 sześciokąty foremne. Wnętrze piłki wypełnione jest kauczukowym pęcherzem (lateks lub butyl).
Jeśli chodzi o kwestie techniki łączenia paneli, to używane są trzy metody: klejenie termiczne, tradycyjne zszywanie (ręczne lub maszynowe) oraz zgrzewanie (stosowane przy najdroższych piłkach meczowych).
Wybór odpowiedniej piłki
Jak sam zapewne zauważysz, odwiedzając sklep piłkarski internetowy, istnieje wiele różnych modeli piłek do nogi. A jednym z ważniejszych czynników w kwestii żywotności piłki jest wybór tego odpowiedniego. Nie chodzi tu nawet o wielkość piłki, chociaż oczywiście ważne jest, aby odpowiednio ją dopasować, chociażby do wieku gracza (wskazówek udzieli Ci sklep futbolowy taki jak https://zina.pl i jego profesjonalna obsługa).
W przypadku kwestii żywotności piłki o wiele ważniejszym aspektem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj nawierzchni, na której będziesz używał piłki. Twarde powierzchnie, jak chociażby beton czy asfalt, wymagają użycia futbolówek dużo wytrzymalszych.
Do gry w obiektach zamkniętych, jak hale sportowe, najczęściej używane są piłki do futsalu. W przypadku gry na murawie najlepiej wybrać piłkę zgrzewaną termicznie, ponieważ w razie niepogody nie będzie ona nasiąkała wodą.
Konserwacja piłki nożnej
Nie jest chyba żadną tajemnicą, że odpowiednia konserwacja może przedłużyć życie każdego przedmiotu – również piłki. Pierwsze, o czym powinieneś pamiętać, to aby po każdym meczu czy treningu dokładnie oczyścić piłkę z ewentualnych zanieczyszczeń i osuszyć ją.
Pamiętaj również, że piłka powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, najlepsze będzie do tego miejsce suche i chłodne. Co jakiś czas dobrze jest zabezpieczyć ją specjalnymi środkami do konserwacji. Możesz o nie zapytać odwiedzając sklep piłkarski!