Każdy z nas lubi czasem obejrzeć jakiś film czy serial. Niektórym wystarczy komedia romantyczna, inni wolą produkcje z krajów skandynawskich czy azjatyckich, a jeszcze inni sięgają po hollywoodzkie tytuły. Życie wielbiciela filmów nie jest proste. W końcu oprócz telewizora z dobrą rozdzielczością, niezbędną rzeczą do oglądania większości filmów są dobrze dobrane głośniki.
Idealne głośniki do kina domowego
Najlepsze obecnie na rynku telewizory nie posiadają aż tak dobrej jakości dźwięku, jaką można osiągnąć przy pomocy kina domowego. Nawet laik wie, że dobry system głośników do kina domowego to podstawa przy oglądaniu niejednego filmu czy serialu. W szczególności takich z dużą ilością efektów specjalnych i scen ze strzelaniem. Chcemy poczuć się trochę jak bohater tego filmu i dostać gęsiej skórki słysząc obok głowy dźwięk przelatującego pocisku. Dlatego wybierając sprzęt audio zwróćmy uwagę na ilość kanałów, tak aby mieć poczucie jak najbardziej przestrzennego dźwięku. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek, bo zwykle zestaw 5.1 całkowicie wystarcza nawet dla największych filmoznawców. Pięć głośników i dobry subwoofer będą idealne do wszelkiego rodzaju efektów dźwiękowych w filmach. Od podejrzanych szelestów w dreszczowcach, kończąc na pociskach w filmowych pościgach kina akcji. Ważny jest także materiał wykonania głośników – drewno nie tylko ładnie wygląda, ale pozwala także uzyskać lepszy dźwięk, są też jednak droższe od tych plastikowych, więc wszystko zależne jest od przeznaczonego budżetu na kino domowe.
Ideał a rzeczywistość
Większym problemem nie będzie samo wybranie sprzętu, ale jego odpowiednie ustawienie. W końcu właściwe ustawienie głośników sprawi, że poczujemy się jakbyśmy byli częścią filmowej opowieści. Mając zestaw głośników do kina domowego powinniśmy je na początku rozstawić zgodnie z ich przeznaczeniem czyli głośnik główny z przodu, lewy po lewej, itd. Jeśli posiadamy zestaw pięciu głośników to musimy je rozstawić tak, aby dwa z nich znajdowały się równolegle do kanapy. W przypadku częściowego budowania swojego kina domowego, zacząć należy od zainwestowania w głośnik główny i przednie boczne kolumny, a dopiero później można dokupić subwoofer czy głośniki tylne. Każde ustawienie sprzętu powinniśmy też przetestować. Najlepiej do testów nadają się te sceny, gdzie się dużo dzieje, można więc śmiało puścić ulubioną scenę pościgu czy strzelaniny, których dźwięk wydawał się nam płaski na innym sprzęcie. Jedyną wadą kina domowego jest to, że często zajmuje dużo miejsca. Producenci głośników rekompensują to jednak stylowym designem, który na pewno przyozdobi pomieszczenie, w którym głośniki kina domowego staną.
Odpowiednie kino domowe jest inwestycją na lata. Obejrzymy na nim nie jeden film w gronie rodziny czy przyjaciół w takiej jakości dźwięku, niczym w kinie. Dlatego czasem warto włożyć w to więcej pieniędzy, aby mieć pewność długowieczności tego sprzętu. Ograniczymy też dzięki takiemu rozwiązaniu wycieczki do serwisu jak i denerwowanie się przy każdej najmniejszej usterce.