Jeśli w Twoim miejscu pracy obowiązuje dress code, który nakłada na Ciebie obowiązek noszenia krawata, powinieneś przeczytać ten poradnik. Zobaczysz w nim jak łatwo zawiązać kilka świetnych węzłów, które nie wymagają szczególnych umiejętności manualnych. Wystarczy kilka prób, aby Twoje codzienne stylizacje uzupełniały dobrze zawiązane krawaty.
Wybraliśmy trzy metody wiązania. Każda z nich jest odpowiednia dla najczęściej spotykanych długości krawatów męskich czyli około 145 cm – 150 cm.
Prosta zasada mówi, że im grubszy lub krótszy krawat, tym węzeł winien być prostszy. Chodzi oczywiście o fakt, że po zawiązaniu szpic krawata powinien sięgać pasa od spodni. Dlatego grube krawaty lub te poniżej 145 cm długości nie pozwolą Ci na zawiązanie skomplikowanego węzła, który finalnie da wymaganą długość.
Polecamy ofertę krawatów męskich: https://pewienpan.pl/pol_m_Produkty_Akcesoria-meskie_Krawaty-189.html
Proponowane przez nas węzły nadają się do wiązania najczęściej spotykanych dzisiaj krawatów. Szerokości szpica wnosi około 8 cm, nie są zbyt mocno usztywniane, ponieważ lubimy krawaty miękkie, o dużej elastyczności. Są szyte z tkanin o średnich gramaturach, a ich wkładki to prasowane wełny z dodatkiem wiskozy lub bawełny.
Sposoby wiązania krawatów do pracy
Na początek klasyka gatunku czyli węzeł Windsor. To zdecydowanie najbardziej formalny sposób wiązania krawata jaki tutaj opisujemy. Jest najbardziej symetryczny oraz obfity. Z tych także względów może sprawiać najwięcej kłopotów podczas wiązania. Niech jednak Was to nie przeraża, ponieważ nauka tego węzła zajmie Wam naprawdę chwilę. Internet jest pełen poradników.
Węzeł Windsor polecamy do noszenia z koszulami posiadającymi większe kołnierze. Wielu ludzi świata biznesu uważa go za jedyny słuszny węzeł, który należy wykonać przygotowując się na ważne spotkanie.
Kolejnym sposobem na zawiązanie krawata do pracy jest Pół Windsor (ang. The Half Windsor Knot). Jak się domyślacie, to uproszczona wersja wcześniej opisanego węzła Windsor. Faktycznie wykonujemy go w sposób podobny, zatrzymując się w pół drogi. To stosunkowo prosty węzeł, który ma mniejszą objętość. Polecamy go do małych kołnierzy typu kent, w tym także tych zapinanych na guziki.
Zarówno otoczenie biznesowe jak i wesele jest dobrą okazją do wykonania węzła Pół Windsor. Nauczenie wiązania będzie bardzo proste, ponieważ znacie już wcześniej opisany węzeł Windsor.
Na koniec czas na króla wśród węzłów. Prosty, efektowny, a przede wszystkim uniwersalny Four in Hand, czyli węzeł który wykonujemy w czterech ruchach. Przypomina wiązanie chusty harcerskiej, albo krawata wojskowego. Jego niesymetryczność i niewielki rozmiar jest zaletą szczególnie dla młodych adeptów noszenia krawata.
Tak zawiązany krawat założycie do koszul z niewielkim kołnierzem, w których odległość pomiędzy szpicami jest niewielka. Możecie go stosować na co dzień w pracy oraz w stylizacjach o mniejszym poziomie formalności.
Fular raczej nie do pracy
Niektórzy twierdzą, że substytutem krawata może być fular. Z pewnością nie do pracy! Takie stwierdzenie może wynikać z rosnącej popularności tego dość charakterystycznego męskiego dodatku, albo z przesadnego umiłowania wygody. Mimo to, nie polecamy fulara do noszenia w biurze czy innej biznesowej okoliczności chyba, że w Waszej firmie praktykuje się Casual Friday.
Fular zawsze stanowił element zestawu kojarzonego z czasem spędzanym na powietrzu, albo jako uzupełnienie do koszuli w trakcie koleżeńskich pogawędek. Wynika to z rysu historycznego związanego z wyścigami konnymi w Ascot. Na marginesie ascot, to druga, funkcjonująca nazwa dla fulara.
Fular jest niezwykle wygodny. Miłośnicy tych jedwabnych szaliczków nie wyobrażają sobie czegoś innego pod szyją. I mimo, że w telewizji widzimy znane twarze noszące fular nawet podczas obrad sejmu, to nie bierzmy tego za dobry przykład. Zawsze kiedy musicie wyglądać formalnie w swoim miejscu pracy postawcie na krawat. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi zawiążecie go szybko i precyzyjnie.