Nauka jazdy konnej

Szukasz urozmaicenia w swoim życiu, a większość przeciętnych hobby już cię znudziła? Jazda rowerem, bieganie, brydż czy pływanie okazały się już zbyt nudne? Świetnym rozwiązaniem okazać się może jazda konna. Sport zupełnie inny od wszystkich, przysparzający zawsze mnóstwa atrakcji, gwarantujący wyciszenie z odrobiną adrenaliny. Jeśli szukasz czegoś innego, a wielkość konia i jego zapach nie stanowi żadnego problemu, to może warto spróbować.

Jak zacząć przygodę z jeździectwem?

Żeby zacząć naukę jazdy konnej nie potrzebujesz własnego konia z dobrymi papierami, nie musisz posiadać własnej stajni, jedyne czego potrzebujesz to trochę zaskórniaków, bo nie jest to tanie hobby nawet na poziomie rekreacyjnym. W Internecie pojawia się coraz więcej grup czy forów na których można dowiedzieć się gdzie warto rozpocząć naukę jazdy konnej w okolicy w której się znajdujesz. Kolejnym ważnym aspektem jest ubiór. Wybierając się na konie zawsze trzeba być ubranym w długie spodnie, dłuższe skarpetki, takie aby zakryły kostki, ponieważ cały sprzęt jeździecki składa się ze skóry, która bardzo szybko może nas poobcierać lub możemy się odparzyć. Górna nawierzchnia zależy od pogody i temperatury jaka jest na zewnątrz. Z biegiem czasu warto zaopatrzyć się w buty do jazdy konnej posiadające niewysoki obcas, typu sztyblety, ponieważ chronią one nas w sytuacji, kiedy np. spadamy z konia. Dzięki obcasowi nasza stopa nie zaklinuje się w strzemieniu, tylko wysunie. Dodatkowym zabezpieczeniem dla chętnych może być kamizelka ochronna, ale nie jest to konieczne. Kiedy już wiemy jak mamy się ubrać i gdzie szukać stajni, to pewnie chcemy wiedzieć co nas czeka. Pierwsze zajęcia, jak i wiele następnych, polegają na zapoznawaniu się z koniem, poznawaniem naszego ciała, dlatego odbywają się na lonży. Nabieramy równowagi, pewności siebie, uczymy się stosować wszystkich pomocy po kolei. Bez zgrania się całego naszego ciała jazda konna jest niemożliwa. Najpierw opanowujemy wszystko w stępie, później przechodzimy do jazdy w kłusie, a na końcu w galopie. Kiedy jesteśmy już gotowi, zostajemy puszczeni na jazdę samodzielną podczas której uczymy się kierowania koniem i wielu z tym związanych elementów. Nie ma reguły czasowej w kwestii postępów, wszystko zależy bardzo mocno od predyspozycji każdej osoby z osobna.

Co mnie czeka, kiedy nauczę się jeździć konno?

Jeździectwo nie kończy się na opanowaniu jazdy w trzech chodach oraz na kierowaniu koniem. Dzieli się na różne dziedziny. Tymi najbardziej popularnymi są skoki, ujeżdżenie, cross, western. Jeśli, któraś z konkretnych dziedzin interesuje nas bardziej, to aby rozwijać się dalej powinniśmy poszukać stajni, która specjalizuje się w danym kierunku. Jazda konna przede wszystkim opiera się na wyczuciu. Nie przychodzi ono od razu, ponieważ fizycznie nie jest to możliwe. Pierwszy etap jeździectwa przypomina trochę walkę o przetrwanie… a konkretnie skupia się tylko na jeźdźcu i na tym, żeby jechać do przodu i się utrzymać. Ten etap zazwyczaj jest dosyć długi, później jednak jazda polega już bardziej na rozumieniu konia i uczeniu go nowych rzeczy. Na „rozmowie” z nim poprzez używanie konkretnych pomocy. Dlatego bardzo istotną kwestią jest także trener/instruktor pod którego jesteśmy opieką.

Jazda konno wymaga lat praktyki

Takie doświadczone osoby, z latami praktyki, są w stanie bardzo wiele nas nauczyć i przekazać nam rzetelną wiedzę bez której ciężko byłoby zrozumieć nam wiele rzeczy. Jeżdżąc konno musimy pamiętać o tym, że panujemy nad umysłami dwóch istot. Swoim i konia. Tworzymy z nim parę, która musi ze sobą współpracować. W tej parze to my jesteśmy górą, która narzuca i uczy. Nawet mając bardzo duże doświadczenie zawsze potrzebny jest ktoś kto stoi obok i poprawi nas, zaproponuje jakieś nowe rzeczy oraz spojrzy w świeży sposób na to jak wszystko działa.

Jeździectwo jest niezwykłą przygodą, która może ciągnąć się przez całe nasze życie. Każdy kto choć trochę to polubił, później nie umiał bez tego żyć. Ciężko jest się rozstać z tymi zwierzętami i zawsze, kiedy ma się tylko okazję, to się do nich wraca. Ten sport rzeźbi i uszlachetnia nasz charakter, jest kowalem naszej cierpliwości oraz uczy ogromnej pokory. Uzależnia od poczucia wolności, adrenaliny. Porusza całe nasze ciało, każdy mięsień oraz umysł. Pozwala oderwać się od rzeczywistości. Jest inny od wszystkich i jedyny w swoim rodzaju, bo żadna inna forma spędzania wolnego czasu nie zbliża tak bardzo do tych ogromnych zwierząt o wielkich sercach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *