Aquascaping to niezwykle kreatywna sztuka podwodnych aranżacji roślinnych, często połączonych z twardszymi materiałami, jak np. drewno i skały. Możliwości ich zaaranżowania jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia akwarysty.
W aquascapingu możemy wyróżnić różnorodne style, a największą popularnością wśród nich cieszą się szczególnie trzy: japoński, holenderski oraz naturalny. W poniższym artykule zdradzimy Ci małe co nieco na temat aquascapingu w stylu holenderskim!
Akwarium holenderskie – historia w pigułce
Tego, czy to holenderski, czy jednak japoński styl aquascapingu jest bardziej wiekowy, roztrząsać nie będziemy. Zdania, szczególnie wśród zwolenników obydwu tych stylów są podzielone i nie do nas należy rozstrzyganie tego sporu. Pewne natomiast jest to, że korzenie holenderskiego aquascapingu sięgają lat trzydziestych XX wieku.
Oczywiście jak sama nazwa wskazuje, styl ten narodził się na terenie Niderlandów. Jednak nie od początku towarzyszyły mu sztywne zasady. Dopiero w 1956 roku, Holenderskie Towarzystwo Akwarystów (NBAT) opublikowało zestaw wytycznych, które zawierały zasady określające holenderski aquascaping. Pierwsze zawody miały natomiast miejsce w latach 60.
Cechy charakterystyczne akwarium holenderskiego
Akwarystyka holenderska to przede wszystkim bujna, różnorodna roślinność i dokładnie przemyślany układ. Tu liczy się wszystko – nie tylko gatunki roślin, których mamy zamiar użyć w naszym akwarium, ale także ich wielkość, kolor, kształt, a nawet i tekstura rośliny. Wszystko to ma znaczenie w tworzeniu kontrastu i charakterystycznej dla holenderskich akwariów „alei lejdejskich”, czyli rodzaju ścieżek, dzięki którym można uzyskać bardzo realistyczny efekt głębi.
Co ciekawe, w aquascapingu holenderskim wolno sadzić obok siebie wiele roślin jednego gatunku, jednak tylko pod warunkiem, że będą one w różnych kolorach. Ta sama zasada dotyczy zresztą kształtu liści. Na przejrzystość w akwarium ma wpływ układ, według którego zasad rośliny wysokie umieszczamy z tyłu akwarium, na przodzie natomiast niskie trawy i mchy.
Na odbiór całości często mają wpływ również detale, jak roślinna kurtyna, czy przedostające się gdzieniegdzie światło. W przypadku braku pewności co do gatunków roślin, które powinny się znaleźć w Twoim akwarium holenderskim, pomocy z pewnością udzieli Ci profesjonalny sklep akwarystyczny jak np. https://trzmiel.com.pl i pracująca w nim fachowa obsługa.
Akwarium holenderskie – dla kogo?
Ponieważ akwaria holenderskie, to akwaria zazwyczaj wyłącznie roślinne, często brane są pod uwagę przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką lub nawet… jako pierwsze akwarium dla dzieci. Błąd!
Prawdą jest, że holenderski aquascaping jest zajęciem niezwykle satysfakcjonującym, niestety jest również dosyć skomplikowany. Musisz pamiętać o codziennej konserwacji obejmującej m.in. dodawanie nawozów, kontroli poziomu CO2 czy temperatury, przycinaniu roślin, oczyszczaniu wody z wszelkich zanieczyszczeń, a jeśli zdecydujesz się na dodanie małych pomocników, czyli rybek, to także o codziennym karmieniu ich.