Liście w jesiennym ogrodzie

Powoli można już odczuć niższe temperatury na dworze. Wyciągamy już zimowe kurtki i czapki z szaf. A skoro my czujemy zimno, to najwyższy czas zająć się ogrodem. Uporządkowanie roślin teraz sprawi, że na wiosnę będziemy mieć o wiele mniej pracy do wykonania.

Jesienne porządki w ogrodzie

Należy zacząć od zebrania wszystkich pozostałości po owocach i orzechach, o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej. Takie leżące i gnijące odpadki sprawią, że na trawniku zaczną pojawiać się wyschnięte plamy. Kiedy już zadbamy o owoce, możemy zająć się wszystkimi liśćmi, które pospadały już z drzew. Będą one idealnym materiałem na nawóz, więc nie musimy ich wyrzucać do zwykłego kosza lub, co gorsza, zostawiać na trawniku.

Jednak poza sprzątaniem, jesień jest także idealnym momentem na sadzenie roślin. Wtedy świeżo posadzone rośliny nie są narażone na suszę czy zbyt mocne słońce, jak to bywa w przypadku roślin sadzonych wiosną. Dodatkowo na jesieni możemy zakupić tańsze sadzonki roślin tzw. kopanych. Oczywiście powinniśmy omijać sadzenie krzewów czy kwiatów, które nie są odporne na zimno. Istnieje wiele gatunków kwiatów i roślin owocowych, które najlepiej sadzić właśnie w okresie jesiennym.

Jesień jest też idealnym momentem na gruntowne zmiany w ogrodzie. Przesadzając zimozielone krzewy czy drzewa, zagospodarujemy miejsce na altanę czy rozplanujemy założenie systemu nawadniającego. Dodatkowo zakładając system automatycznego nawadniania jesienią, nie musimy się martwić o widoczne ślady, gdyż do sezonu trawnik i inne rośliny z pewnością zakryją podziemną instalację. Samodzielne zakładanie tego systemu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymaga to określonego planu jak i staranności przy instalacji, więc wynajem specjalistów może sprawić, że oszczędzimy wiele czasu. Dodatkowo musimy pamiętać, że taki system nawadniający w okresie zimy musi mieć spuszczoną wodę z rur, gdyż zbyt niskie temperatury mogą wpłynąć na rozsadzenie rur. Wówczas wymaga to konserwacji całego układu.

Sprzątanie jesiennego ogrodu

Zadbaj o zabezpieczenie roślin

Oczywiście jesienią nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu roślin przed chłodem. Różnego rodzaju krzewy potrzebują dodatkowej ochrony przed minusowymi temperaturami. Należy jednak pamiętać, że okrywamy rośliny dopiero, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej zera. Niezbędne jest okrycie roślin nieprzystosowanych do zimy (sprowadzane z cieplejszych rejonów), jak i rośliny młode, posadzone jesienią, ponieważ nie są jeszcze mocno ukorzenione. Przede wszystkim używa się do tego słomianych mat czy agrowłókniny. Podobne czynności powinniśmy wykonać względem roślin pojemnikowych. Ważne jest także przeniesienie ich do zamkniętego, ciemnego pomieszczenia, takiego jak garaż czy piwnica.

Pamiętajmy także o zabezpieczeniu drzew, zwłaszcza owocowych, których kora podatna jest na pęknięcia w okresie zimowym. Aby zabezpieczyć korę drzewa owocowego, należy pomalować je roztworem wapna ogrodniczego (tzw. bielenie). Innym sposobem jest okrycie takiego drzewa słomianą matą lub włókniną.

Jak widać posiadanie ogrodu nawet jesienią generuje dużo pracy. Samo zabezpieczenie roślin czy ich przesadzanie wymaga odpowiedniej ilości czasu. Nie jest to też prosta czy bezproblemowa praca, w szczególności przy niskich temperaturach. Warto jednak dbać o swój ogród, by móc się cieszyć jego jak najlepszą kondycją przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *