Dbanie i pielęgnacja oczka wodnego

Twoje marzenie się spełniło, masz już swoje upragnione oczko wodne w ogrodzie. Jednak by jak najdłużej cieszyło oko należy zadbać o nie, a w szczególności o czystość wody. Pojawiający się muł na dnie i glony w wodzie to naturalna kolej rzeczy. Jak więc zachować krystalicznie czystą wodę w oczku wodnym?

Czyszczenie oczka wodnego z mułu i glonów

Odkładanie na dnie mułu to naturalna kolej rzeczy. Tworzy się on z opadłych liści, kory, kwiatów z ogrodu wpadających do oczka wodnego. To samo dzieje się, jeśli posiadamy ryby w oczku wodnym i wrzucamy im za dużo pożywienia. To pożywienie, które zostawią, opadnie na dno, dając pożywkę glonom. Wielkość zbiornika też ma znaczenie – mniejsze oczko wodne będzie zarastać szybciej.

Nie da się uniknąć tworzenia mułu, dzięki specjalnym preparatom do oczek wodnych da się jednak opóźnić jego tworzenie. Należy pamiętać by:

  • oczko wodne było odpowiednio duże, wtedy muł nie będzie pojawiać się tak szybko
  • dawać tyle jedzenia rybom, ile potrzebują, unikając sypania nadmiaru pokarmu

Muł powoduje wytwarzanie szkodliwych gazów, trujących dla żywych organizmów znajdujących się w oczku wodnym. By jak najbardziej zredukować te szkodliwe gazy warto zainwestować w podwodne rośliny, zaopatrujących wodę w tlen oraz lilie wodne, które ograniczą dostęp światła do dna, dzięki czemu rozrost glonów będzie mniejszy.

Zaniedbane oczko wodne
Oczko wodne przed wyczyszczeniem

Czyszczenie oczka wodnego

Za oczyszczanie oczka wodnego najlepiej wziąć się przed sezonem. Jak oczyścić oczko wodne? Proces ten zawiera kilka kroków:

  1. Wypompowanie wody z oczka – nie należy wypompowywać całej wody, należy spuścić mniej więcej 2/3 wody. Jeśli posiadasz ryby, najlepiej jak założysz kratkę na pompę, dzięki czemu nie wypompujesz mniejszych rybek.

  2. Kiedy ryby nie będą miały gdzie uciec, a wody zostanie jeszcze na tyle, by mogły swobodnie pływać, należy je wyłowić i przenieść do mniejszego zbiornika, w którym poczekają, aż oczko wodne będzie czyste.

  3. Następnie, gdy wody zostanie już niewiele, trzeba wyciągnąć i oczyścić pojemniki z roślinami, na nich także zbierają się glony i muł.

  4. Muł z dna najlepiej zebrać szufelką do pojemnika, a następnie wyrzucić do kompostownika.

  5. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni oczka wodnego z pozostałych glonów i innych zanieczyszczeń.

  6. Po oczyszczeniu należy wstawić z powrotem rośliny wodne, a następnie nalać świeżej wody do oczka wodnego.

  7. W momencie, gdy wody będzie już na tyle dużo, by ryby mogły swobodnie pływać, można je ponownie włożyć do oczka wodnego.

Oczyszczone oczko wodne
Oczko wodne po wyczyszczeniu

Oczko wodne – przydatne wyposażenie

Bardzo przydatny w utrzymaniu czystości oczka wodnego jest odkurzacz do oczka wodnego, który pozwoli nam bez wypompowania wody usunąć muł i inne nieczystości z dna.

Także preparaty do oczek wodnych pomogą nam utrzymać ich czystość. Warto zaopatrzyć się w preparat przeciw glonom. Istnieją też preparaty z bakteriami, które zjadają wszelkie nieczystości, w tym muł z oczka. Jest to biologiczna metoda czyszczenia. Wszystko do oczka wodnego można znaleźć w dobrych sklepach akwarystycznych.

Warto zastanowić się nad oczkiem wodnym, zwłaszcza, że 2 czerwca 2020 Prezydent RP – Andrzej Duda ogłosił program „Moja Woda”, który zakłada dofinansowanie do m.in. oczek wodnych, zbiorników retencyjnych. Dotacja ma pokryć 80% kosztów związanych z budową takiego wodnego zbiornika. Program obowiązywać ma od 2020 do 2024 roku, warto więc zastanowić się, czy to nie jest właśnie odpowiedni czas na zbudowanie oczka wodnego.

Comments

  1. W ten weekend koniecznie muszę wyczyścić oczko na działce. Dobrze, że trafiłem na ten artykuł, bo wiem już, że niestety nie będzie to tak szybka i sprawna praca. Już wiem, by nie odkładać tego nigdy więcej na ostatnie prace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *