Ogród przydomowy - sadzenie roślin

Pandemia w 2020 roku zamknęła nas w domach i zmusiła do szukania nowych zajęć. Osoby mające taką możliwość, zainteresowały się uprawianiem ogródków przy swoich domach. Część z nich wciągnęła się w to do tego stopnia, że nawet po zakończeniu lockdownu pozostała wierna tej pasji. Teraz mogą się pochwalić smacznymi plonami swojej pracy lub pięknymi, ozdobnymi rabatkami. Dlatego dziś przedstawiamy poradnik, który pomoże Wam wskoczyć w fascynujący, ale też wymagający czasu i pracy, świat ogrodnictwa hobbystycznego.

Co uprawiać w ogródku przydomowym?

Jeśli dysponujecie wystarczającą przestrzenią przy waszym domu i jesteście gotowi na to wyzwanie, pierwszą decyzją, jaką musicie podjąć, jest wybór tego, co chcecie uprawiać. Będzie to uzależnione zarówno od Waszego gustu, jak i rodzaju i jakości podłoża w ogródku.

Ogród ozdobny – rodzajów roślin, które możemy zasadzić w takim ogródku, jest bardzo dużo:

 – Kwiaty jednoroczne, np. petunie czy begonie, kwitną długo i pięknie wyglądają.

 – Krzewy i byliny ozdobne, raz posadzone, zapewniają atrakcyjny wygląd co roku. Mogą to być irysy, wrzosy lub hortensje.

 – Drzewa ozdobne, mogą to być zarówno gatunki o oryginalnym wyglądzie liści i ciekawych kształtach korony, jak i ozdobne wersje drzew owocowych, np. jabłoni, wiśni czy moreli. Ich owoce są zwykle ciut mniejsze i mniej smaczne niż w przypadku normalnych wersji, co wynagradzają dłuższym i bardziej obfitym kwitnieniem i pięknymi kwiatami.

 – Trawy ozdobne, zdobywające ostatnio ogromną popularność z racji dużej różnorodności i niesamowicie ciekawych kształtów.

 – Rośliny pnące, wspinające się po pergolach, altanach czy ścianach. Popularne są powojniki, glicynie czy klasycznie piękne róże.

Ogród warzywny – chyba najbardziej wymagający pod względem wysiłku i czasu, ale jednocześnie niesamowicie wynagradzający za włożoną w niego pracę. Cóż może być lepszego niż własnoręcznie wyhodowane ogórki, pomidory i inne warzywa, ekologiczne i zdrowsze niż te, które możemy kupić w sklepach.

Ogród ziołowy – dla ogrodnika, który dodatkowo lubi gotować, świeże zioła to spełnienie marzeń. Bazylia, oregano, mięta, tymianek, rozmaryn i inne niezbędne w kuchni przyprawy można wyhodować samemu i korzystać z nich przy gotowaniu – świeżych lub suszonych.

Szukając informacji na temat tego co wybrać do ogrodu, zajrzyjcie na stronę: https://centra-ogrodnicze.pl. Znajdziecie tam blog z wieloma inspiracjami i poradnikami dla każdego ogrodnika.

Jak rozplanować ogródek?

Niezwykle istotne przy zakładaniu ogrodu jest jego odpowiednia lokalizacja. Po wyborze roślin musimy tak dobrać miejsce do ich posadzenia, by spełniało ich wymagania i zapewniło w ten sposób zdrowy i bezpieczny wzrost. Większość roślin wymaga dobrego nasłonecznienia, zwłaszcza te rodzące plony lub kwiaty. Dodatkowo sadząc różne gatunki roślin obok siebie, musimy wziąć pod uwagę ich wzajemny wpływ (tzw. allelopatia) oraz to, żeby te wyżej rosnące nie odcinały dostępu promieni słonecznych tym niższym.

Ścieżki w ogrodzie

Ważną częścią każdego ogrodu są alejki, którymi będziecie się poruszać przy sadzeniu i pielęgnacji roślin. Muszą zapewniać one bezpieczny i wygodny dostęp do każdej grządki. W ten sposób nie tylko ułatwicie sobie dbanie o Waszych zielonych podopiecznych, ale także umożliwicie relaksujący spacer w otoczeniu zieleni.

Dwie ogrodniczki w ogrodzie

Kompostownik ogrodowy

Doskonały pomysł, który daje podwójne korzyści. Naturalny kompost to najlepszy nawóz dla roślin ogrodowych, a przy okazji ekologiczny sposób na utylizację wielu odpadów domowych i ogrodowych. Założenie kompostownika jest więc korzystne zarówno dla naszej planety jak i Waszego portfela. Szukając sklepu, w którym zakupicie potrzebne materiały i uzyskacie wsparcie specjalistów, warto odwiedzić stronę: https://centra-ogrodnicze.pl/katalog-centrow-ogrodniczych/. Znajdziecie tam listę ponad 350 sklepów w całej Polsce.

Zwierzęta pożyteczne w ogrodzie

Ważną rolę w ogrodach warzywnych i kwiatowych spełniają owady zapylające np. pszczoły czy motyle. Sadząc gatunki roślin miododajnych, zapraszamy je do ogrodu, wspomagając rozwój rosnących tam roślin. Wrzos, róże, wiśnia, jabłoń, mięta, szałwia – to tylko kilka przykładów gatunków miododajnych. Przydatne może być też zamontowanie budek dla ptaków. Gatunki takie jak sikorki, pliszki, szpaki czy wróble, są dużymi sprzymierzeńcami ogrodników, gdyż żywią się pasożytami zagrażającymi plonom.

Zakładanie i prowadzenie ogrodu może być wspaniałą przygodą, jeśli tylko jesteście gotowi poświęcić swój czas i energię. Powyższy poradnik pomoże Wam ją rozpocząć i przekonać się jak wspaniałym hobby może być ogrodnictwo.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *