Oczko wodne w ogrodzie zimą

Bez względu na to jak ładny i zadbany jest Twój ogród, dodanie do niego oczka wodnego wyniesie jego urodę na kolejny poziom. Aby jednak cieszyć się jego pięknem przez cały sezon, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie go na zimę. Tak jak rośliny na grządkach, tak te żyjące w oczku i obok niego, wymagają Twojej pomocy, aby bezpiecznie przetrwać mroźne miesiące. Dotyczy to też oczywiście ryb, a nawet samego oczka wodnego.

Jak zabezpieczyć oczko wodne przed zimą?

To, jakie działania będziesz musiał podjąć, zależy przede wszystkim od głębokości Twojego ministawu.

Płytkie oczko wodne

Płytkie oczko wodne zimą zamarznie. Gdy ma głębokość poniżej 110 cm, konieczne będzie jego całkowite opróżnienie. Zarówno rośliny, jak i żyjące w nim rybki musisz w bezpieczny sposób wyjąć i umieścić w zbiorniku/zbiornikach zastępczych. Następnie przenieś je do pomieszczenia, w którym temperatura będzie dostosowana do ich potrzeb. Zazwyczaj tylko niektóre rośliny egzotyczne wymagają temperatur wyższych niż 18°C. Jeżeli takich nie posiadasz, spokojnie możesz przezimować zawartość oczka wodnego w temperaturze 10-15°C. Po opróżnieniu oczka z wszystkich żywych organizmów spuść z niego całą wodę i dokładnie je wytrzyj. Jeśli masz możliwość przeniesienia go, umieść je w piwnicy lub garażu, gdzie nie będzie wystawione na działanie czynników pogodowych. Natomiast w przypadku oczka wbudowanego na stałe w grunt, po wytarciu go, dobrze jest wyłożyć je np. matą słomianą lub agrowłókniną. Uchronią one powierzchnię przez szkodliwym działaniem ujemnych temperatur.

Głębokie oczko wodne

Jeśli natomiast głębokość Twojego oczka przekracza 120 cm, nie będziesz zmuszony, aby przenosić jego zawartość do cieplejszego pomieszczenia na czas niskich temperatur. Zarówno rośliny, jak i rybki w oczku wodnym zimą przetrwają przy takiej warstwie wody. Wyjątek stanowią gatunki wrażliwe na niskie temperatury, które trzeba zimować „pod dachem”. Pamiętaj, żeby zbiornik zastępczy umożliwiał dostęp światła do przechowywanych w nim roślin.

Kiedy zabezpieczać oczko wodne

Zabezpieczanie oczka wodnego, należy rozpocząć, zanim jeszcze nadejdą pierwsze mrozy. Oczyść dokładnie powierzchnię wody z wszystkich pływających po niej zanieczyszczeń. Usuń też z oczka wszystkie obumarłe części roślin. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie skimmera, czyli filtra, usuwającego z powierzchni wszystkie pływające po nim „śmieci”, jak listki czy owady. Następnie przykryj całe oczko wodne siatką ochronną. Będzie ona wychwytywać opadające liście i inne elementy mogące zabrudzić oczko wodne.

Rośliny w oczku wodnym zimą - przenoszenie

Rośliny w oczku wodnym zimą

Oczyść i przytnij szuwary

Oprócz usunięcia wszelkich martwych części roślin musisz też przyciąć, lecz nie za bardzo, te wystające nad powierzchnię wody. Rośliny tworzące szuwary, czyli np. tataraki czy pałki, nie tylko dostarczają tlen do wody, ale utrudniają jej zamarzanie. Przytnij je więc, aby kilka/kilkanaście centymetrów wystawały nad powierzchnię oczka.

Rośliny podwodne

Rośliny żyjące pod wodą nie wymagają zbytnich przygotowań. Jedna czynność, którą musisz wykonać to ograniczenie zbyt dużej ilości pędów. Nadmiernie rozrośnięta roślina może blokować dostęp światła i zużywać zbyt wiele substancji odżywczych.

Rośliny nabrzeżne

Gatunkom roślin rosnącym na brzegu oczka, wystarczy zabezpieczenie ich przed bardzo niskimi temperaturami, np. przy pomocy agrowłókniny.

Zimą niezbędne też jest dopilnowanie, aby woda była cały czas odpowiednio natleniona. Napowietrzacz do oczka wodnego na zimę, pompy, sztuczne przeręble, skimmery, preparaty natleniające i jeszcze więcej produktów potrzebnych do zabezpieczenia oczka wodnego znajdziesz na stronie https://trzmiel.com.pl. Jest tam również duży wybór wszystkiego, co związane z zakładaniem i prowadzeniem akwarium.

Ryby w oczku wodnym zimą

W przypadku głębokiego oczka przezimowanie ryb jest stosunkowo proste. Z racji ich spowolnionych procesów życiowych, karmienie ryb w oczku wodnym zimą jest niepotrzebne. Koniecznie trzeba dopilnować wspomnianego wyżej natleniania wody. Należy jednak zwrócić uwagę, by urządzenia natleniające były umieszczone w miejscu oddalonym od ryb. Nie mogą też mieszać ciepłej wody z dna z zimną wodą powierzchniową.

Zakończenie

Teraz kiedy już wiesz, jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę, możesz zapewnić zarówno roślinom, jak i rybom bezpieczne przetrwanie zimy, aby wiosną znów mogły cieszyć swoją urodą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *